MojAndroid

Aj keď by mali mobilné aplikácie ľudom pomáhať a uľahčovať im každodenný život, tak nie vždy tomu tak musí byť. Príkladom je aj kontroverzná aplikácia Absher v obchode Google Play a App Store, ktorá minulý mesiac vyvolala vo svete značné protesty. Za aplikáciou stojí vláda Saudskej Arábie a poskytuje viacero funkcií, ako napríklad zaplatenie parkovania či vybavenie iných poplatkov. Funkcia, ktorá vyvolala protesty, umožňovala mužom sledovať polohu svojej manželky, dávať povolenie na vydaj, otvorenie bankového účtu, udeľovať im práva na cestovanie či vložiť do blacklistu vybrané destinácie a letiská. Ak sa žena odchýli od povoleného cestovného plánu, strážca dostane na svojom smartfóne upozornenie. To, samozrejme, vyvolalo protesty mimovládnych organizácií ako Human Rights a časť amerického kongresu apelovala na CEO Apple Tima Cooka a CEO Google Sundara Pichaia, aby spoločnosti túto aplikáciu zmazali zo svojich obchodov. To sa ale zatiaľ nestane.

Zatiaľ čo spoločnosť Apple naďalej skúma závadnosť aplikácie, spoločnosť Google poslala reprezentantke kongresu Jackie Speier list, v ktorom vysvetľuje, že aplikácia neporušila pravidlá obchodu Google Play a vykonáva rutinné úradné činnosti v Saudskej Arábii. Z toho dôvodu aplikácia zatiaľ v Obchode Play zostane. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať.

Vynaliezavosť amerických technologických spoločností by nemala byť zneužívaná, aby porušovali ľudské práva saudských žien. Inovácie dvadsiateho prvého storočia by nemali slúžiť k zachovaniu tyranie patriacej do šestnásteho storočia. Zachovanie tejto aplikácie vo vašom obchode robí z vašich spoločnosti a vašich amerických zamestnancov spolupáchateľov útlaku žien a migrujúcich pracovníkov zo Saudskej Arábie.

Za odstránenie aplikácie z obidvoch obchodov už predtým apelovala aj organizácia Amnesty International.

Náš tip
Google odstraňuje odomykanie pomocou hlasu
6.3.2019
Zdroj: Gizmodo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+