MojAndroid

Podobne, ako to robí aj Apple, Google chce zaviesť nové pravidlo. Podľa neho bude každý vývojár musieť zákazníkovi platbu v rámci aplikácie urobiť iba cez vstavanú platobnú bránu spoločnosti. A samozrejme, za tento krok si americký gigant účtuje svoje percentá.

Google zatiaľ vlastnú bránu údajne nevynucuje

Celý mechanizmus platby, ako je v rámci aplikácii nastavený nebol zo strany Google vynucovaný. Vvývojár mal stále možnosť, aby mu zákazník za platený obsah alebo funkcie platil cez platobnú kartu. Tento model sa bude meniť. Spoločnosť zavedie povinnosť pre každého vývojára, aby využíval výlučne platbu cez Google. A to samozrejme nie je zadarmo, pretože poplatok je pri jednotlivej transakcii 30 %.

Zavedenie nového pravidla má nastúpiť za rok, od 1. októbra 2021. To je teda termín, do ktorého musia vývojári prispôsobiť svoje aplikácie na nový spôsob platby. A to ten, ktorý bude proste povinný. Ak si dáme na rovnicu ešte poplatok od Googlu, potom je na zváženie, či to ovplyvní ceny smerom hore pre nás, ako zákazníkov Obchodu Play. Štatistika však hovorí, že to nebude tak závažné.

Podobne funguje aj konkurencia s App Store. Apple si taktiež berie svojich 30 % a pri zavedení za to znášal kritiku. Vtedy však kalifornská spoločnosť uvádzala, že ide po vzore Google. Prax však je odlišná, pretože, ako sme už pripomenuli, Google síce uvádza pre vývojárov, že majú využívať ich platobnú bránu, avšak tento model sa v praxi nevynucuje a Google ho ani nesankcionuje. Je to proste na vývojárovi. Aj keď tieto konštatovania sa ukazujú ako nie celkom pravdivé, ak si spomenieme iba na prípad hráčskeho vývojára Epic Games a ich hry Fortnite. Spoločnosť ju odstránila z obchodu u dôvodu, že nákup v rámci hry prebiehal priamo spoločnosti Epic Games. Výsledkom je stále prebiehajúci súdny spor, ktorý iniciovali práve vývojári, pretože sa cítia poškodení týmto konaním.

Google aj Apple si berú 30 %

Sú však služby, ako napríklad Spotify, ktoré odvádzajú 30% už v dnešnom modeli a nevedia sa s tým zmieriť, pretože súčasťou platby za hudobné služby je taktiež odmena pre autora daného diela. A tu zaznieva otázka a výhrada. Prečo vlastne má Apple a samozrejme aj Google získavať 30 % z platby, v ktorej je zahrnutá odmena pre autorov a interpretov? Tí sú teda ukrátení o svoje práva, pretože sa tak spoločnosti rozhodli.

Zatiaľ to teda vyzerá, že Google sa vydá presne na identickú cestu, ako ide Apple. Aj keď už dnes po nej kráča, pretože podľa vlastných štatistík, 97% vývojárov v jeho obchode dodržiava pravidlo nákupu cez Google bránu. Zvyšné 3% síce Google nepomenoval, je napriek tomu viditeľná snaha dať všetkých pod rovnaké pravidlo a samozrejme tým zvýšiť svoje tržby na maximálnu možnú mieru.

30.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+