MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Ten najčistejší Android

Je logické, že smartfóny od Google disponujú vynikajúcim softvérom a inak to nie je ani v prípade Google Pixel 2. Ten prichádza s predinštalovaným systémom Android 8.0 Oreo, no v čase dokončovania tejto recenzie nám už na telefóne beží stabilný Android 8.1. Samozrejmosťou sú expresné mesačné záplaty od Google a ako sme už spomínali, aj vynikajúce odladenie celého systému. Na čo sa teda vlastne môžete v prípade Google Pixel 2 tešiť?

Je to Android v najčistejšej podobe spolu s elegantným a jednoduchým Google Launcherom. Dnes už aj čistý Android ponúka naozaj veľa zaujímavých funkcií, a tak budete možno prekvapení, čo všetko vám Pixel 2 ponúkne. Je to napríklad Always On displej, ktorý zobrazuje aktuálny čas, dátum a notifikácie. Spracovanie tejto funkcie je na vynikajúcej úrovni. Aktívne pixely svietia veľmi jemne, takže displej vás vôbec neruší v noci a zároveň sa tak šetrí viac batérie. Okrem toho, s upozorneniami môžete aktívne pracovať priamo na tejto obrazovke. Môžete napríklad archivovať maily či gestom posunutia odstrániť upozornenie tak, ako by ste to spravili na klasickej zamknutej obrazovke.

Ďalšie zaujímavé funkcie nájdeme v nastaveniach systému. Nechýbajú spomínané nastavenia pre funkciu Active Edge, kde si môžete nastaviť aj intenzitu stlačenia, ktorá má byť rozoznaná ako úmyselné stlačenie s cieľom aktivovať danú funkciu. Vďaka tomu môžete nájsť presne takú úroveň, ktorá nevyžaduje príliš veľkú námahu a zároveň nebudete funkciu aktivovať náhodne pri bežnom uchopení telefónu. Je trošku škoda, že funkciu nemôžete namapovať pre nejakú inú akciu, ale musíme uznať, že takéto spúšťanie Google Asistenta je veľmi jednoduché a hlavne rýchle.

Ďalšou výhodou čistého systému Android je minimum predinštalovaných aplikácií. Google aplikácie sú samozrejmosťou, ale to aj na zariadeniach od iných výrobcov. Nemáte tu ale žiadne duplicitné aplikácie pre galériu (Google Fotky), maily (Gmail), správy (Správy od Google) a ďalšie. Potešia ale zabudované funkcie, ktoré radi využívame aj na iných zariadeniach. Špeciálne živé tapety dodajú vášmu smartfónu šmrnc, kým aplikácia Dialer ponúka jednoduché prostredie a výborné funkcie, ako napríklad zobrazenie mena volajúceho aj keď ho nemáte uloženého v kontaktoch (napríklad reštaurácie, firmy). Toto síce ponúkajú už aj iní výrobcovia, no stačí vám na to aj základná aplikácia Dialer od Google.

Výhoda predinštalovaných Google aplikácií je aj v dokonalej optimalizácií pre Android Oreo. Dlhým stlačení ikony týchto aplikácií tak môžete zobraziť rýchle menu pre vykonanie nejakej konkrétnej akcie, napríklad pri dlhom stlačení ikony fotoaparátu môžete rýchlo prejsť do režimu selfie či režimu videa. Google tiež konečne implementoval v systéme čiernu tému, ktorá je ale ukrytá. Pre jej aplikáciu si musíte nastaviť čiernu, alebo aspoň tmavú tapetu a zrazu sa zmení notifikačná lišta a niektoré ďalšie prvky systému. Žiaľ, menu s nastaveniami zostáva stále biele.

Nechýba prispôsobiteľná notifikačná lišta s aktívnymi dlaždicami, prostredníctvom ktorých môžete meniť absolútnu väčšinu základných nastavení. Dlaždice tiež môžete vymeniť za iné či usporiadať ich podľa seba. Nechýba možnosť pridať špeciálne skratky z aplikácií tretích strán, ak to tie podporujú. Všetky časti systému sú ale skvelo optimalizované aj pri zmene veľkosti písma či prostredia.

Znovu tak môžeme skonštatovať, že systém Android Oreo v smartfóne Google Pixel 2 poteší všetkých priaznivcov čistého Androidu. Tento systém je však čoraz vhodnejší aj pre bežných používateľov, ktorým nezáleží na nadstavbe a jednoducho chcú funkcie, na ktoré sú zvyknutí. S príchodom Always On displeja a ďalších noviniek a zmien je telefón vybavený všetkými tými fičúrami, na ktoré sme zvyknutí z nadstavieb výrobcov. Preto už ani zďaleka nejde iba o telefón pre Android nadšencov, ale aj pre bežných používateľov. Tí okrem praktických funkcií ocenia aj fantastické odladenie, ktoré je ešte o úroveň lepšie ako v prípade väčšiny vlajkových lodí na našom trhu.

Multimédiá: Dobré reproduktory, no malý displej

Ak hľadáte smartfón, z ktorého si chcete spraviť multimediálne centrum a hlavné multimediálne zariadenie vo vašom živote, zrejme by ste mali zvoliť väčšie zariadenie. Ak ale chcete naopak menší smartfón, ktorý bude stále dostatočne schopný spracovať všetky vaše multimédiá, Google Pixel 2 môže byť pre váš ten správny smartfón. Výkonu má viac než dosť, displej je skutočne pekný, aj keď relatívne malý. Veľkým bonusom sú však skvelé predné stereo reproduktory. Tie dokážu byť skutočne hlasné, aj keď nie sú celkom vhodné na prehrávanie hudby. Chýbajú im basy, no oceníte ich najmä pri sledovaní videí či seriálov alebo filmov.

Telefón nedisponuje 3,5mm jackom, čo je zaujímavé najmä z toho hľadiska, že vlani spravil Google veľký rozruch okolo toho, že ich Pixel tento konektor má, kým konkurencia ho začala zo svojich smartfónov vypúšťať. Teraz si internetový gigant obránil svoj krok pribalením redukcie z 3,5mm jacku na USB-C, teda tak, ako to robia všetci ostatní výrobcovia. Nemôžeme sa sťažovať, je to globálny trend, no stále by sme 3,5mm jack v smartfónoch privítali.

Po softvérovej stránke nikoho neprekvapí, že všetky multimediálne aplikácie zastupujú tituly od Google. Nám to ale neprekáža – Hudba Google Play či Fotky Google ponúkajú rad skvelých funkcií a stále máte v telefóne dosť miesta, aby ste si mohli stiahnuť vaše obľúbené alternatívy z obchodu Play. Podľa nás ide o skvelé riešenie, ktoré aspoň nikoho nenúti používať aplikácie, ktoré nemá rád.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+