MojAndroid

Služba Google Pay si za krátku dobu získala na Slovensku veľa fanúšikov. Pomáha tomu jej jednoduchosť, integrácia s Google účtom, ale aj neustále narastajúca podpora slovenských bánk. Nie všetky banky však plánujú službu podporovať. Týka sa to najmä tých, ktoré majú svoje vlastné riešenie na mobilné platby. Tatra banka napríklad svoju službu MobilePay spustila už pred rokom a pol a vlastné riešenie má aj ČSOB.

Podľa údajov portálu SmartBanka.sk, platby mobilom neposkytujú ani Unicredit, Reiffeisen a OTP banka. Ak by ste ale aj napriek tomu chceli využívať služby Google Pay, od nedávna je na Slovensku dostupná zaujímavá alternatíva.

Platby mobilom sú dostupné aj pre iOS, Apple Pay je konečne na Slovensku. Prečítajte si návod, ako platiť iPhonom.

Boon.: Internetová peňaženka s virtuálnou platobnou kartou

Koncom apríla ohlásila príchod na Slovensko nová služba Boon. Tá ponúka digitálne platobné služby, ktoré sú jednoducho nastaviteľné a veľmi bezpečné. Základom využívania služby je vygenerovaná virtuálna platobná karta Mastercard. Tá je prepojená s vašou peňaženkou a kedykoľvek ju môžete dobiť z vášho účtu alebo karty.

A práve táto virtuálna karta Mastercard umožňuje používanie množstva platobných služieb vrátane Google Pay. Stačí, keď si do aplikácie pridáte túto kartu podobne, ako by ste to spravili s fyzickou platobnou kartou. A môžete využívať Google Pay všade tam, kde sú bezkontaktné platby od Google podporované.

Verzia: 3.8.0.119.1.7.19.05.10.12.35
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.8.0.119.1.7.19.05.10.12.35
Aktuálna cena: Zdarma

Ako to funguje a koľko to stojí?

Boon. je pomerne jednoduchá a priamočiara služba, ktorá plní množstvo účelov. Oplatí sa napríklad tým používateľom, ktorí štandardne používajú platobnú kartu VISA. S tou sa v mnohých prípadoch neoplatia nákupy v zahraničí v cudzej mene, kedy je použitá dvojitá konverzia a zákazník tak stráca na prevodoch mien.

Ďalšie výhody sú spojené práve s možnosťami platieb. Boon. podporuje službu Google Pay, ale aj platby hodinkami pomocou služieb Fitbit Pay a Garmin Pay. Podľa našich informácií však tieto formy platieb cez Boon. na Slovensku zatiaľ nefungujú, no je to zrejme iba otázkou času, keďže pilotnú prevádzku služieb Garmin Pay a Fitbit Pay spustila už prvá banka 365.bank a onedlho sa pridá aj Slovenská sporiteľňa.

Samotná služba je pritom na tri mesiace zadarmo, následne stojí 1,49 EUR mesačne. To je, samozrejme, v porovnaní s väčšinou platobných služieb, ktoré sú dostupné zadarmo, dosť veľa. Na druhej strane, ak vám to skutočne uľahčí platby v obchodoch a na internete, či dokonca zníži poplatky za prevod mien v zahraničí, služba vám môže ušetriť nemalé peniaze.

Výhodou služby Boon. je aj bezpečnosť. Keďže kartu si dobíjate vy sami, väčšinou na nej budete mať iba obmedzené prostriedky a ak by došlo k jej zneužitiu, neprídete o všetky peniaze na vašom účte. Ak nájdete v okolí viacerých používateľov, ktorí by chceli službu využívať, poteší vás aj možnosť okamžitých prevodov prostriedkov medzi viacerými používateľmi Boon.

Čo na to Tatra banka?

Keď nám náš čitateľ dal do pozornosti túto zaujímavú službu, kontaktovali sme aj Tatra banku. Práve tá patrí medzi banky, ktoré Google Pay nepodporujú ale majú vlastné riešenie.

“Tatra banka službu Google Pay neignoruje, akurát sme priniesli vlastné riešenie MobilePay rok a pol predtým, ako Google Pay vôbec na Slovensko prišiel. Preto nie je pre nás efektívne mať dve riešenia. Hlavne keď MobilePay má pre našich klientov oveľa väčšiu pridanú hodnotu, ako len platenie mobilom.” pre MojAndroid potvrdila Ľubica Gubová z Tatra banky. 

Tatra banka nám následne potvrdila, že Boon. je absolútne legitímna služba, ktorú môžu bez obáv využívať aj jej vlastní klienti. Zároveň uviedla, že bezpečnosť používania tohto riešenia je rovnaká ako pri klasickej službe Google Pay, ktorá generuje platobné tokeny, ktoré sú potom využité pri platbe.

Služba Boon. si môže nájsť na Slovensku svojich fanúšikov. Nie je veľmi drahá a veľmi šikovným spôsobom zjednocuje všetky formy platieb do jednej aplikácie – online platby v obchodoch, bezkontaktné platby vo fyzických predajniach a aj prevody peňazí medzi samotnými používateľmi.

Fakt, že služba zároveň umožňuje komukoľvek využívať platby cez Google Pay, prípadne neskôr hodinkami, je iba bonusom. Vieme si ale predstaviť, že pre mnohých používateľov bude práve ten tým najväčším lákadlom, prečo dať službe šancu.

Za tip na článok ďakujeme čitateľke Martine!

15.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+