MojAndroid

Konečne sme sa dočkali. Pred viac ako 3 rokmi bola u nás oficiálne spustená služba Google Pay, ktorá nám odvtedy umožňuje platiť bezkontaktne mobilom. V rámci tejto služby je však vo svete bežne možné platiť aj hodinkami. U nás bohužiaľ nie, až doteraz.

S príchodom nových inteligentných hodiniek Samsung Galaxy Watch4, ktoré presedlali z vlastného operačného systému Tizen na nový Wear OS 3, k nám prídu aj bezkontaktné platby hodinkami cez Google Pay.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch4 | Foto: Redakcia

Aby sme boli objektívni, na Slovensku je už aj teraz možné platiť hodinkami. 25.4.2019 boli u nás spustené služby Garmin Pay a Fitbit Pay, 26.6.2019 prišla služba Apple Pay, ktorá tiež umožňuje platby hodinkami.

Platenie je možné už teraz

Používatelia, ktorí vlastnia smart hodinky s operačným systémom Wear OS, môžu platiť bezkontaktne cez Google Pay už aj teraz. Potvrdil nám to náš čitateľ Peter, ktorému sa podrailo zaplatiť hodinkami Ticwatch Pro 3.


Na tému sme sa opýtali aj slovenských bánk. Zisťovali sme či sa nejako pripravovali. Tie však informácie od Googlu nedostali. V konečnom dôsledku to vyzerá, že žiadna príprava nebola nutná, pretože všetko podľa všetkého funguje bezproblémovo. Ak banka službu Google Pay ponúka, fungovať by mala automaticky bez nutnosti ďalšieho testovania aj na hodinkách. Funkčnosť Google Pay nám už potvrdila Tatra banka.

Platby hodinkami prostredníctvom Google Pay konečne aj na Slovensku

Inteligentné hodinky so systémom Wear OS ponúkajú množstvo pokročilých funkcií, medzi ktorými je aj možnosť bezkontaktných platieb. Používatelia, ktorí si tieto hodinky zaobstarali na Slovensku, mali doteraz smolu, pretože boli osekané o jednu z najdôležitejších funkcií.

Užitočné odkazy:

Otázkou zostáva, ako to bude s kompatibilitou. Vieme, že nové hodinky od Samsungu bude možné použiť na platenie ihneď ako bude služba dostupná. Problémy by nemali byť ani s ostatnými modelmi.

Vyjadrenie Googlu

“Všetky modely hodiniek s operačným systémom Wear OS 2.15 a novším, ktoré obsahujú NFC čip, budú podporovať platenie cez Google Pay.”

Ako je to s bezpečnosťou?

Hodinky sú na takýto druh platby pripravené aj z hľadiska bezpečnosti. Ak ich dáte z ruky dole, ihneď to zistia a pri opätovnom nasadení budú vyžadovať kód na odomknutie. To znamená, že v prípade krádeže s nimi zlodej aj tak nezaplatí.

Oficiálny návod na platenie hodinkami s Wear OS od Googlu znie takto:

  1. Na hodinkách otvorte aplikáciu Google Pay
  2. Podržte hodinky pri termináli
  3. Pre niektoré karty je potrebné zadať PIN kód

Pokiaľ plánujete kúpu inteligentných hodiniek, pričom chcete využívať aj mobilné platby, majte na pamäti, že konkrétnu platobnú službu musí podporovať aj vaša banka. Do pozornosti dávame článok Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay: Zoznam podporovaných bánk na Slovensku, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie.

Slovenských bánk sme sa opýtali, ako pripravené na platby hodinkami

Náš tip
Športové smart hodinky 2021: Test modelov do 200 a 400 eur

13.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+