MojAndroid

V súčasnom svete technologií sa častokrát dostanú do konfliktu inovácie s patentami. To nie je práve vec, z ktorej by zákazník ťažil, preto sa Google rozhodol vytvoriť skupinu PAX. Slovo “pax” znamená v latinčine mier a cieľom tejto skupiny nebude nič iné ako dosiahnuť patentový mier medzi Android výrobcami.

Pod iniciatívou PAX každý výrobca udelí ostatným možnosť používať ich vlastné patenty týkajúce sa Android platformy a Google aplikácií. Samotný Android je už teraz distribuovaný pod open-source licenciou, ktorá umožní každému používať ho zadarmo. Vďaka tomu má zákazník na výber hneď z niekoľko stoviek až tisícok zariadení. Android ekosystém v súčasnosti používa viac ako 400 výrobcov a 500 operátorov, ktorí spoločne len v roku 2016 uviedli na trh viac ako 4000 zariadení, aj z tohto dôvodu má Android až 1,6 miliardy aktívnych používateľov. Áno, cenou, ktorú musíme zaplatiť za otvorenosť, je fragmentácia, ale nič nie je dokonalé.

Náš tip
Qualcomm a Apple pôjdu opäť pred súd. Spor dvoch gigantov sa vyostruje

PAX by mal naďalej šíriť filozofiu otvorenosti, keďže výrobcovia nebudú musieť míňať čas a peniaze na patentové spory. Momentálne sa skupina PAX skladá z Google, Samsung, LG, Foxconn, HMD Global, HTC, Coolpad, BQ a Allview. Títo členovia dokopy vlastnia viac ako 230 tisíc patentov. Do PAXu sa môže pridať ktokoľvek, preto očakávame, že toto číslo v blízkej budúcnosti narastie, čo bude pre všetkých výrobcov znamenať väčší mier a viac možností pre inovácie.

Google PAX

PAX ale nie je jedinou iniciatívou svojho druhu. Ďalším úsilím je LOT Network alebo Open Patent Non-assertion Pledge. Veríme, že vďaka týmto všetkým iniciatívam sa Google podarí čo najviac znížiť počet patentových vojen medzi Android výrobcami. Pre nás, zákazníkov, to znamená, že sa dočkáme viac inovácií v nových zariadeniach.

Zdroj: Google

12.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+