MojAndroid

Najnovšie patenty spoločnosti Google vyvolali vo svete rozruch a vlnu otázok. Spoločnosť si totižto patentovala inteligentné šošovky so snímačom dúhovky, ktorý má slúžiť ako heslo pre náš smartfón či počítač. Google si patentoval dve technológie – jednu na snímanie dúhovky a druhú na meranie “kapacity” oka. Čo vlastne tieto technológie znamenajú, sa vám pokúsim vysvetliť nižšie. Ako praktická ukážka dobre poslúži aj video z filmu Minority Report.

Snímač dúhovky bude fungovať asi ako čiarový kód. Na oko bude privedené svetlo z externého zdroja (možno bude stačiť denné svetlo) a z odrazu v oku vyčíta či nasníma senzor časť dúhovky, ktorá bude akýmsi jedinečným podpisom. Mohli by sme to nazvať našim vlastným QR kódom. Ten potom bude použitý ako heslo, pričom sa ale najskôr skontroluje kapacita oka. Tá bude akousi ochranou pred falšovaním. Druhý senzor totižto odmeria rôzne parametre kvapaliny, ktorá ná  pokrýva oko a určí tak, že ide skutočne o oko živého človeka a nie napodobeninu, či oko nasilu vybrané z hlavy (najdsrnejší scenár). Existuje však možnosť, že by pomocou týchto šošoviek mohli byť naše oči aj informované o okolitom dianí formou krátkych správ, ktoré by sa zobrazovali v našom popredí.

google-iris-scanner-640x394 contact-lens-capacitive-sensor1-640x386

Neviem ako vy, no ja si podobnú technológiu neviem predstaviť v praxi. Hoci ide vývoj vedy míľovými krokmi dopredu, existuje hranica, za ktorú už nie som ochotný zájsť. Inteligentné šošovky blikajúce a ukazujúce správy na mojom oku sú už akosi mimo môjho súdka, no možno ma v  budúcnosti táto technológia uchváti. Ako ste na tom vy? Dali by ste si na oko podobné šošovky?

Zdroj: Phandroid

26.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+