MojAndroid

Spoločnosť Google nadviazala v ostatných dňoch nové partnerstvo. Tentokrát sa spojila so spoločnosťou Movidius, ktorá je výrobcom výkonných čipov Myriad 2 MA2450. V dohode stojí, že by sa tieto čipy mali nachádzať v prevažnej väčšine budúcich Android zariadení, pričom by sa mali stať ich “mozgom”. Spoločnosť Movidius spolupracovala s Googlom už v minulosti na projekte Tango. Tentokrát však čipy Myriad budú slúžiť na niečo iné. Na projekt, ktorý Google volá “deep learning”.

Náš tip
VirusTotal od Google odhalí vírusy vo firmvéri

Deep learning, alebo aj hĺbkové učenie, odkazuje na komplexnú neurálnu sieť – program, ktorý sa snaží napodobniť ľudský mozog. Takéto programy sa stali základom pri rozpoznávaní hlasu a obrazu, no na svoje fungovanie potrebujú internet. Veľmi náročné výpočtové procesy totižto prebiehajú na vzdialených serveroch s brutálnou výpočtovou silou o veľkosti niekoľko teraflopov. S čipmi Myriad 2 by však náročné výpočty (alebo aspoň ich časti) mali prebiehať priamo v mobilných zariadeniach, čo by umožnilo priamo v smartfónoch vytvoriť malé neurálne siete schopné spracovania audiovizuálneho obsahu. Samozrejme, hovoríme o výpočtoch pre menšie aplikácie, ako napríklad Google Translate, ktorý prekladá text priamo na displeji, prípadne klávesnicu Swiftkey, ktorá sa snaží predpovedať slová, ktoré chcete napísať.

Procesory Myriad 2 sa síce nepodobajú architektúrou na klasické mobilné čipy, no ponúknu väčšiu výpočtovú silu. Rozpoznanie tváre alebo nejakého obrázku priamo v smartfóne tak bude trvať niekoľkonásobne kratšie, akoby to trvalo procesorom Snapdragon od spoločnosti Qualcomm. O tom, aký dopad na batériu a aké rozmerové nároky budú mať tieto procesory v budúcej generácii Android smartfónov Google nehovoril. Viac detailov na verejnosť vypustí v blízkej budúcnosti, kde budú špecifikované detaily vzájomného projektu so spoločnosťou Movidius.

Zdroj: Engadget

30.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+