MojAndroid

Spoločnosť Google odstránila z mobilného operačného systému Android experimentálnu funkciu, ktorá poskytovala používateľom schopnosť znemožniť aplikáciám zber osobných údajov o kontaktoch a lokalizácii. Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti sa táto funkcia dostala do Androidu vo verzii 4.3 len náhodne počas leta. Jej odstránenie znamená, že používatelia Android zariadení s najnovšou verziou systému Android 4.4.2 KitKat musia poskytnúť niektorým špecifickým aplikáciám svoje osobné údaje na to, aby ich mohli využívať. Informoval o tom Reuters.

Google-SK-nove-kancelarie-11

Avizovaná funkcia v Androide má názov App Ops a odhaliť ju bolo možné len nainštalovaním niektorej zo špeciálne navrhnutých aplikácií tretích strán. Tieto ponúkali ovládacie prvky, pomocou ktorých bolo možné zamedziť prístup špecifickým aplikáciám k osobným údajom. Umožňovali napríklad zrušiť alebo prideliť aplikácií prístup k lokalizačným údajom, kontaktom, odosielaniu SMS a MMS správ alebo notifikáciam.

Funkcia bola využívaná v prípadoch, kedy niektoré mobilné aplikácie, ako napríklad tie typu “svietidlo” požadovali niekedy nezmyselné právomoci, ktoré vôbec nesúvisia s ich využitím. Používatelia si tak mohli vlastnoručne meniť práva týchto aplikácií a znemožniť im zber osobných údajov. Odstránenie funkcie z novej verzie Androidu spozorovala nadácia Electronics Frontier Foundation (EFF), pričom dôvody, ktoré Google uvádza sú podľa nej podozrivé.

Jedným z možných spôsobov, ako spustiť App Ops na svojom zariadení s Androidom KitKat je inštalácia nižšie uvedenej aplikácie. Avizovaná funkcia je dostupná s použitím tejto aplikácie aj na najnovšej verzii Androidu, fungovať by mala ale iba na rootnutých zariadeniach.

Zdroj: Reuters

17.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+