MojAndroid

Zrejme každý sa stretol s tým, že si bez problémov viete stiahnuť obrázok z Google vyhľadania alebo cez mnohé internetové zdroje. Stačí si iba prepnúť vyhľadávací výsledok, zobraziť obrázok a stiahnuť. Otázka však je, ako rozoznať voľne šíriteľný zdroj a ten, ktorý je chránený. Google teraz mení svoje vyhľadávanie, práve kvôli ochrane autorov.

Dohoda s Getty

Poznáte Gettyimages.com? Server, snáď jeden z najväčších, ktorý pôsobí ako foto banka, teda zdroj fotografií, kde ich môžete legálne získať. Následne Getty vypláca autorov, ktorých má vo svojej databáze ako spracovateľov danej snímky, obrázka alebo ilustrácie. Google nakoniec dlhoročnému tlaku od Getty tiež podľahol a uzatvorili spolu dohodu, ktorá sa prioritne zameriava na ochranu autorských práv obrázkov, ktoré združuje práve Getty. Táto dohoda zároveň naštartovala nové opatrenia, ktoré Google zaviedol a už dnes ste si možno všimli, že stiahnuť obrázok po vyhľadaní nie je tak jednoduché, ako pred časom.

Google odstránil možnosť zobrazenia vyhľadaného obrázku cez samostatné okno. To mnoho užívateľov robilo, Google k tomu jednoducho vytvoril priamo odkaz. Ten už je minulosťou a pre objavenie alebo zobrazenie obrázku, sa musí každý vybrať priamo na stránku, kde je obrázok uverejnený. Tu je však hneď prvá polemika, to, že má niekto na webe obrázok ešte neznamená, že je jeho autorom alebo že s ním môže takto disponovať. Google ešte navyše pridáva k vyhľadanému obrázku upozornenie, že môže podliehať autorským právam. Hlavným kritériom aby sme (samozrejme dá sa to obísť) otvorili kvôli obrázku webstránku, kde je umiestnený, je návštevnosť. O tú Google rapídne pripravoval všetkých, tým, že mal vlastné okno, kde obrázok samostatne otváral. Je dokonca štatistika, ktorá v susedných Čechách určila zníženie návštevnosti o 20%, práve kvôli spôsobu, ako Google umožňoval vyhľadávať obrázky.  Pri webe, ktorý je reklamou zameraný najmä na obrázky, je to rapídny pokles.

Márna snaha alebo iba póza pre autorov?

Vyhľadaný obrázok vždy niekomu patrí. To by sme si mohli povedať ako pravidlo. Ak teda nájdem obrázok, niekto ho vytvoril, niekto fotku vyhotovil, upravil a podobne. Zároveň sa však obrázky využívajú na mnohých webstránkach a zistiť, na koho sa vlastne obrátiť so žiadosťou o použitie je nemožné. Pôvodný autor v mnohých prípadoch ani nemá záujem riešiť využívanie svojho diela, nechá ho na voľné šírenie. Navyše, prelínanie krajín z celého sveta spôsobí, že obrázok vytvorený autorom v Číne sa objaví u nás. A samozrejme, čínsky autor nebude mať ani potuchu a vo väčšine prípadov ani snahu to riešiť a zisťovať.

Čo však náš región. U nás je to odlišné tým, že malý trh generuje ľahšiu identifikáciu vlastných diel a vlastných obrázkov. Ak sa vám teda ozve autor obrázku, že ho máte bez súhlasu, malo by prebehnúť aj overenie, že je skutočne autorom. To však býva obtiažne, skoro nikto to nerobí. A teda ostane na dôvere, pridaní odkazu pod obrázok alebo jeho stiahnutí. Osobne nepredpokladám, že by nové opatrenia od Google zmenili dnešný model sťahovania obrázkov cez Google.

25.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+