MojAndroid

Spoločnosť Google zaznamenala v treťom štvrťroku výrazný nárast obratu oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Tento nárast predstavoval 20% a celkový obrat v poslednom štvrťroku činil 16,52 miliardy dolárov. To sú pre spoločnosť veľmi pozitívne výsledky, no menšie sklamanie pramení z výsledkov zisku. Ten zaznamenala spoločnosť vo výške 3,72 miliardy USD, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku bola táto hodnota na úrovni 3,76 miliardy. To je síce iba veľmi malý pokles, no pre giganta ako Google to určite nie je pozitívna správa.

google-titulka

Tento pokles je spôsobený najmä prechodom reklamy na mobilné zariadenia. Tento proces znamenal aj mierny pokles v hodnote akcií, ktoré klesli o 3%. Napriek tomu je ale možné tieto výsledky označiť za všeobecne pozitívne. V posledných štvrťrokoch zaznamenávala spoločnosť stále nárast užívateľov, ktorí klikajú na reklamu, no zároveň aj menší príjem za jedno kliknutie. Tieto hodnoty sa v priebehu posledných období posúvali stále opačným smerom, no prechod reklamy na mobilné zariadenia znamenal dočasný pokles príjmu pre spoločnosť.

google-vysledky

Investori dúfali v to, že tieto negatívne čísla budú zvrátené príjmami z iných odvetví. Medzi tie patrí predaj reklám prostredníctvom obchodu Play, siete YouTube a predajom zariadení. V tomto segmente zaznamenala spoločnosť medziročný nárast o 50%, no zdá sa, že príjem z klasických odvetví bol natoľko menší, že celkový zisk napokon klesol. Google mal tiež v posledných troch mesiacoch väčšie náklady, keďže investoval do nových data centier a najal aj 3000 nových ľudí, čo je viac, ako zvyčajne. Všetky tieto faktory mohli spôsobiť krátkodobé zníženie príjmov a môžeme očakávať, že investície uskutočnené v poslednom období sa prejavia v budúcnosti.

Zdroj: Google Investor Relations via The Verge

18.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+