MojAndroid

Vraví sa, že Google plánuje znepríjemniť život spoločnostiam, ktoré sa spoliehajú na kúpu a predaj cielených reklám. Pre tento účel potrebujú čo najviac informácií o používateľoch, kvôli čomu v online svete vzniká jeden vážny problém. Praktiky, ktoré sa na zbieranie daných údajov používajú, hraničia alebo v niektorých prípadoch vyslovene porušujú súkromie používateľov.

Americký gigant mal ich používanie pomerne drastickým spôsobom obmedziť. Konkrétne mal začať s blokovaním sledovania ľudí naprieč viacerými aplikáciami, čo v súčasnosti pomáha získať lepší prehľad o používateľoch a ich záujmoch. Portál 9to5Mac však tvrdí, že tento nápad je zatiaľ vo veľmi skorom štádiu a proces zavádzania zmeny bude zdĺhavý a komplikovaný.

Google nechce inzerentov odstrihnúť úplne. Rád by našiel kompromis

V nasledujúcich dvoch rokoch sa Google pokúsi vytvoriť alternatívny spôsob, ako spoločnostiam umožniť používať cielenie reklám bez toho, aby súkromie používateľov a kontrola nad ním išli bokom. Podľa vyjadrení spoločnosti by mohlo ísť o podobné riešenie, aké nedávno zaviedol Apple. V tomto prípade by zozbierané dáta boli analyzované priamo na zariadení na miesto toho, aby v nespracovanej podobe boli odoslané externým spoločnostiam. Zariadenie by následne tretím stranám prezradilo záujmy používateľa, aby naň mohli zacieliť relevantné reklamy. Avšak bez toho, aby inzerenti poznali identifikátor jeho smartfónu.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Iný návrh zas hovorí o celkovom obmedzení prístupu k identifikátorom, anonymným či nie. Na cielenie reklám by boli k dispozícii iba nekompletné, vyselektované informácie o používateľovi, napríklad len z jeho histórie prehliadania.

Prvé zmeny uvidíme najskôr koncom roka

Žiadny z návrhov zatiaľ nie je finálny, pretože Google chce najprv myšlienku prekonzultovať s odborníkmi a ľuďmi, ktorých by zmena priamo ovplyvnila. V nasledujúcich mesiacoch bude zhromažďovať spätnú väzbu od vývojárov, obhajcov ochrany osobných údajov, regulačných orgánov a ďalších zainteresovaných strán. Následne koncom tohto roka v malom spustí beta testovanie navrhovaných zmien. Ak všetko pôjde podľa plánu, v roku 2023 začne s testovaním na viacerých používateľoch.

Náš tip
Android 13 je už na ceste. Google vydal prvú vývojársku verziu

18.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+