Spoločnosť Google slúži pre väčšinu z nás ako poskytovateľ mobilného OS, ktorý nám dovoľuje pristupovať k miliónom aplikácií a využívať rôzne zaujímavé služby. Zároveň ale ide o autoritu pre vývojárov, ktorí tieto aplikácie prinášajú. Internetový gigant sa snaží korigovať vývojárov tak, aby prinášali moderné a vždy aktuálne riešenia.
Vývojári sa musia prispôsobiť
Aj preto Google pokračuje vo svojej snahe o rýchlejší a plynulejší prechod na 64-bitovú architektúru, ktorú podporuje už od čias systému Android 5.0 Lollipop. Nové nariadenia teraz obmedzia aplikácie, ktoré nebudú mať 64-bitovú podporu.
Google plánuje zastaviť zobrazovanie aplikácií, ktoré nemajú 64-bitovú verziu na 64-bitových zariadeniach. To znamená, že ak vývojár neponúka k svojmu titulu modernejšiu 64-bitovú verziu, na moderných 64-bitových zariadeniach ju používateľ neuvidí v Obchode Play. Tieto zmeny nadobudnú platnosť 1. augusta 2021, takže vývojári majú ešte dosť času prispôsobiť sa im.
32-bitové zariadenia ešte nie sú odsúdené na zánik
Hoci sa to tak môže zdať, nejde o úplné odsúdenie 32-bitových platforiem. Nariadenie sa netýka aplikácií určených primárne pre systémy Wear OS a Android TV, ktoré zatiaľ nepodporujú 64-bitové aplikácie. Zároveň ak vlastníte 32-bitový smartfón, neznamená to, že vám začnú miznúť aplikácie z Obchodu Play. Platí iba to, že ak chce vývojár svoju aplikáciu distribuovať aj na 64-bitové zariadenia, bude musieť ponúkať takúto verziu svojho titulu. V opačnom prípade ju bude môcť distribuovať iba na 32-bitové modely, ktorých je každým rokom na trhu menej a menej.