Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o možnostiach neurónových sietí, ktorými disponujú giganti Facebook a Google. Výkonný počítač, ktorý funguje podobne ako ľudský mozog, dokáže napodobniť maľbu umeleckých diel a to bez akéhokoľvek zásahu. Špeciálny algoritmus vytvára obrazy, ktoré sa viac podobajú na umelecké diela maliarov. Ak teda zariadeniu predložíte fotografiu s reálnymi objektami, bude sa ju snažiť reprodukovať tak, aby na nej boli rozpoznateľné obrysy budov, či zvierat a osôb. Tie si počítač vyberie sám na základe vlastného rozhodnutia, takže ak mu dáte fotografiu oblohy a bude si myslieť, že sú na nej vtáky, bude sa ich snažiť zvýrazniť natoľko, že si ich určite všimnete. Výsledkom sú impresionistické, surealistické a niekedy aj trochu strašidelné obrazy.
Google sa rozhodol, že kód generujúci takéto obrazy sprístupniť verejnosti, ktorá si ho môže vyskúšať na vlastnej koži. Na inštaláciu budete potrebovať IPython notebook, framework Caffe (Inštrukcie pre inštaláciu) a ďalšie doplnky NumPy, SciPy, PIL, IPython alebo distribúciu Anaconda alebo Canopy. Inštalácia je ale určená len pre pokročilejších používateľov, ktorí vedia narábať s vyššie spomínanými nástrojmi. Ak sa vám ich podarí nastaviť, môžete pomocou nástroja vybrať, ktoré vrstvy sa budú na fotografií spracovávať, koľko iterácií úprav sa má vykonať a ako hlboko zachádzať do detailov nahraných obrazov. Niektoré výtvory nájdete aj vo fotogalérii tu alebo na sociálnej sieti Twitter pod hashtagom #deepdream
Zdroj: Google
No jo, k tomu sú však zrejme “neurónové siete” zbytočné, to by dokázal aj obyčajný výkonný počítač s príslušnými programami, algormitami ;-)
alebo možno aj nie ale je to podobné
Nemôžu spraviť jeden program alebo web kde nahrám tú fotku označím to čo treba a spraví to? A nie inštalovať 10 aplikácii.
Žiadne maľovanie obrazov, ale výskum počítačového videnia. Viď: http://googleresearch.blogspot.sk/2015/06/inceptionism-going-deeper-into-neural.html
Online verziu, si môžete vyskúšať napríklad tu: http://psychic-vr-lab.com/deepdream/
Kde je tam písané, že ide o výskum počítačového “videnia”? Počítač je umelý neživý stroj, nie živá bytosť s umeleckými schopnosťami. Žiadne “videnie” porovnateľné s ľudským subjektom nemá. Robí a produkuje len to, na čo ho naprogramujú a určia, k čomu mu dajú príslušné prostriedky. Produkuje nejaké obrazy, ktoré môžu vidieť ľudia, ale nie neživý stroj. K životu zvyknú počítač priviesť len v sci-fi filmoch :-P Aj počítačový translátor prekladá tak, že tomu rozumie tá bytosť v jeho vnútri? :-P A ten preklad je taký nedokonalý preto že počítač sa ešte len učí ako žiaci v škole? :-P
Na tom nezmení nič ani to, že napr. Ray Kurzweil vyhlásil, že “stroje… budú disponovať duchovnými a emocionálnymi skúsenosťami. Ako ľudia.”
Kurzweilove “predpovede” si vyslúžili kritiku od ľudí, ktorí tvrdia, že počítačové vedomie je absurdný pojem. „Ani si nepamätám, či som niekedy čítal podobnú knihu, kde by som našiel také priepastné nedostatky medzi toľkými veľkolepými vyhláseniami a úplne slabými argumentmi, ktoré boli uvádzané na ich podporu.” Takto znie vyjadrenie Johna Searleho, jedného z odborníkov v oblasti skúmania vedomia a mysle z Kalifornskej univerzity. Ďalej pokračoval: „Môžete silu počítačov zväčšovať koľko len chcete, pozapínať ich koľko si len myslíte, že je potrebné. Aj tak nikdy nebudú mať vedomie, pretože všetko, čo dokážu, je len zobrazovať symboly.”
William Dembski z oddelenia pre Konceptuálne základy vedy pri Baylorskej univerzite sa k tej Kurzweilovej knihe vyjadril: „Kurzweil ponúka lacnú zmiešaninu vedeckej fantastiky a zlej filozofie.”
“Počítačové videnie” je odborný termín označujúci odvetvie výpočtovej techniky. https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_vision
To, že ľudské videnie s jeho inteligenciou je neporovnateľne vyspelejšie ako momentálne počítačové videnie je samozrejmé. V posledných rokoch sa však na tomto poli urobil veľký pokrok – presvedčiť sa o tom môžu čitatelia sami ak skúsia napríklad vyhľadávanie vo vlastných fotkách v službe https://photos.google.com/.
Ok, je to “videnie” v špecifickom význame. Iste, programy a algoritmy ľudia počítačom a podobným systémom dali. Aký je asi rozdiel medzi ľudskou inteligenciou a umelou inteligenciou? Je to rozdiel medzi reálnou inteligenciou človeka ako živej vedomej bytosti a jej len neživou nevedomou simuláciou, napodobneninou. Ide o podobný rozdiel ako medzi realitou a virtuálnou realitou (simuláciou reality), alebo ako medzi realitou a sci-fi filmom… Boli by sme naivní, keby sme si mysleli, že počítač je živou vedomou bytosťou a v tomto zmysle niečo “vidí”. Môže produktovať obrazy podľa technických možností, ktoré mu ľudia dali a ľudia tie obrazy aj môžu vidieť na monitore či fotkách, samotný stroj však nič nevidí, nechápe, necíti. Podobne ako počítačový translátor
Samozrejme. Nikto netvrdí, že počítače cítia. Odborný termín v tomto prípade používa prenesený význam slova. Rovnako ako “uspať” elektronické zariadenie neznamená, že toto zariadenie sa regeneruje, sníva a prevaľuje na druhý bok, tak ani “videnie” v tomto prípade neznamená, že algoritmus umelej inteligencie sa rozcíti pri analyzovaní obrázku západu slnka.
Neurónové siete dnes dokážu rozoznávať okraje tvarov, zhluky farieb, predpokladanú textúru a tieto dáta využiť pri odhadnutí, čo sa na obrázku nachádza. Ten istý proces prebieha aj v prípade projektu deepdream s rozdielom, že algoritmus je inštruovaný hľadať na obrázkoch za každú cenu konkrétne predmety – ako morské hviezdice, psie hlavy, ryby, ľudské oči a to aj v prípade, že zhoda je minimálna a následne ich na obrázku zvýrazniť. (Pekne to vidno napríklad na deepdream videách – https://github.com/graphific/DeepDreamVideo). Výsledky sú samozrejme komické koláže, ktoré niekto môže označovať za umenie.
Ok to sa dá akceptovať