MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o možnostiach neurónových sietí, ktorými disponujú giganti Facebook a Google. Výkonný počítač, ktorý funguje podobne ako ľudský mozog, dokáže napodobniť maľbu umeleckých diel a to bez akéhokoľvek zásahu. Špeciálny algoritmus vytvára obrazy, ktoré sa viac podobajú na umelecké diela maliarov. Ak teda zariadeniu predložíte fotografiu s reálnymi objektami, bude sa ju snažiť reprodukovať tak, aby na nej boli rozpoznateľné obrysy budov, či zvierat a osôb. Tie si počítač vyberie sám na základe vlastného rozhodnutia, takže ak mu dáte fotografiu oblohy a bude si myslieť, že sú na nej vtáky, bude sa ich snažiť zvýrazniť natoľko, že si ich určite všimnete. Výsledkom sú impresionistické, surealistické a niekedy aj trochu strašidelné obrazy.

blue_dream5

Google sa rozhodol, že kód generujúci takéto obrazy sprístupniť verejnosti, ktorá si ho môže vyskúšať na vlastnej koži. Na inštaláciu budete potrebovať IPython notebook, framework Caffe (Inštrukcie pre inštaláciu) a ďalšie doplnky NumPy, SciPy, PIL, IPython alebo distribúciu Anaconda alebo Canopy. Inštalácia je ale určená len pre pokročilejších používateľov, ktorí vedia narábať s vyššie spomínanými nástrojmi. Ak sa vám ich podarí nastaviť, môžete pomocou nástroja vybrať, ktoré vrstvy sa budú na fotografií spracovávať, koľko iterácií úprav sa má vykonať a ako hlboko zachádzať do detailov nahraných obrazov. Niektoré výtvory nájdete aj vo fotogalérii tu alebo na sociálnej sieti Twitter pod hashtagom #deepdream

lighthouse-dream manualpalette_aa_hd_dream3

Zdroj: Google

7.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+