MojAndroid

Google si dlho robil svoje. Aj keď to nechcem definovať ako zlé konanie, avšak jeho mnohé aktivity boli v Európe mimo záujmu. Veď samotný prípad jeho rekordnej pokuty je toho jasným príkladom. Komisii trvalo roky, pokým sa vôbec odhodlala riešiť to, čo Google praktizoval dlhé obdobie. A teraz sa ozvala pre zmenu samotná spoločnosť, pričom jej výhrady smerujú voči Komisii a jej politike.

Pokuta je rekordná, Google si však hovorí svoj príbeh

Pokuta, ktorú Google schytal od Európskej únie je vysoká. Historicky je možné účet vo výške 4,43 miliardy EUR považovať za vrchol, kam sa úradníci z Bruselu dokázali vyšplhať. Ako sme už písali, pravidlá nášho európskeho priestoru trestajú všetko, čo obmedzuje konkurenciu a slobodný výber na strane zákazníka. Už teraz sa však naskytá otázka, ak spoločnosť vyvinula svoj systém, investovala doň, dáva ho konkurencii a teda prečo by napríklad nemohla mať v rámci Androidu predinštalovaný vlastný prehľadávač Google Search alebo svoje mapy?

Google v rámci svojej argumentácie ide na všetkých s číslami a základným kameňom svojho úspechu. Základom podľa spoločnosti je fakt, že je to práve Google, ktorý vyvinul svoj systém a sprístupnil ho ako open-source pre všetkých, aby s ním robili svoj business. Tak vznikali postupne za ostatné roky mnohé spoločnosti, ktoré začali robiť svoj hardvér, k tomu sa nabalili developeri a výsledkom je obrovský trh, ktorý dnes má približne 24 000 zariadení s Android systémom a to rozdelených medzi 1 300 rôznych značiek. Ako argumentuje Google, je to obrovská ponuka, konkurencia pre iOS, ktorá dáva každému zákazníkovi právo výberu z obrovského množstva, od tých lacných až po drahé. A teda o aké obmedzovanie zákazníka vlastne má ísť? Iba vďaka Google je tu takáto ponuka, pritom je vždy zaručené, že aj keď siahnete po lacnom modeli alebo drahom Samsungu, vždy sa dostanete k svoje aplikácii z obchodu a všetko bude fungovať. Iste, môžeme prijať aj takýto záver, vďaka Google vznikol veľký trh, ktorý jednak zamestnáva tisíce ľudí iba vďaka jednému systému a zároveň pre spotrebiteľa je neprebernou možnosťou na výber toho zariadenia, ktoré mu vyhovuje. A to platí aj o aplikáciách.

Google samozrejme reaguje aj na predinštalované aplikácie. Základný argument je, že si každý môže nainštalovať čo potrebuje a predinštalované programy odstrániť. Podľa ich štatistiky, priemerne je každý Android telefón vybavený od výroby až 40 predinštalovanými programami. A prečo teda všetci riešia iba Google a nie aj tých, ktorí spotrebiteľovi nútia od prvého zapnutia svoje aplikácie? Aj keď ich tam nechcel. Google ponúka od roku 2007 svoj Android ako bezplatnú platformu, kde nájdete predinštalované aplikácie, ako je Chrome, Mapy, Gmail a podobne. Ako však zároveň tvrdí, každý výrobca si môže vybrať a dokonca predinštalovať svoje riešenia namiesto tých od Google. A k tomu ešte dovetok, že všetky tieto možnosti dáva Google zadarmo, aj keď do ich výroby a prípravy investoval milióny dolárov. A to iba s cieľom, aby tí, ktorí nemajú vlastné riešenia, ako sú napríklad operátori, mohli ponúkať telefóny so systémom Android hneď zákazníkom plne funkčné a to bez potreby riešiť inštaláciu nutných programov.

Tak kto má teda pravdu?

Dá sa vôbec táto otázka zodpovedať kladne pre jednu alebo druhú stranu? Osobne mi nevadí, ak Google je už predinštalovaný, ak jeho služby chcem, potom ich zrejme využijem, inak mám vždy právo voľby. Osobne by som to tragicky nevidel a  tak vysokú pokutu tiež nepovažujem za správnu. Iste, Google hrá na svoje zisky, veď je to jeho podnikanie, zároveň však investuje do vývoja, z ktorého čerpajú ostatní a tiež ja ako zákazník. A to, že jeho aplikácie a služby sú bezplatné je benefit, na ktorý sme si tak zvykli, že to považujeme za samozrejmé. Ako to vnímate Vy napíšte kľudne do diskusie.

21.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+