MojAndroid

Google nahneval mnohých členov Android komunity zablokovaním služby Google Movies (on-line požičovňa filmov) pre rootnuté zariadenia. Ľudia, ktorí si na svoje Androidy nahrali vlastnú ROM-ku, uvidia po vstupe do aplikácie nasledujúcu chybovú hlášku:

“Zlyhalo načítanie licencie pre <názov filmu> (chyba 49).”

Google toto úmyselné zablokovanie obhajuje slovami:

“Rootované zariadenia momentálne nie sú podporované kvôli požiadavkám týkajúcim sa ochrany autorských práv.”

Takže majitelia Motoroly Xoom, na ktorej beží najnovší Android 3.1 majú k službe Movies prístup len pokiaľ si svoj tablet nerootli. Keď bude služba v najbližších týždňoch sprístupnená aj pre Android verzie 2.2 a vyššie, používatelia, ktorí nemajú na svojom smartfóne či tablete pôvodnú OEM verziu operačného systému Android, majú jednoducho smolu.

Zatiaľ čo Google tvrdí, že toto opatrenie zaviedol kvôli autorským právam, iným možným vysvetlením je, že sa snaží znížiť počet rôznych verzií a mutácií Androidu. Zvyšujúca sa fragmentácia operačného systému Android je stále sa zväčšujúci problém pre vývojárov aplikácií. Je totiž stále ťažšie a ťažšie vytvoriť aplikáciu, ktorá bude fungovať na všetkých variáciách Android platformy.

Na jednej strane chápem, že root je pre mnohých neodmysliteľný, ale na druhej strane je pravda, že vývojári aplikácií sú tí poslední komu treba hádzať polená pod nohy. Som zvedavý ako dlho bude trvať niekomu z XDA vývojárov prísť s nejakým riešením.

Zdroje: Phandroid, Electronista

26.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+