MojAndroid

V aplikácii Google Mapy už pomerne dlho funguje možnosť, ktorú možno nevedomky využívate aj vy. Na mysli máme funkciu Miestny sprievodca, ktorá vám umožňuje pridávať informácie do máp a zlepšovať ponúkaný obsah. Každá vaša recenzia či hodnotenie sa sem ukladá a ak sa zapojíte do programu pre miestnych sprievodcov, budete mať k dispozícii aj ďalšie zaujímavé funkcie.

Náš tip
Vyskúšajte si nové funkcie Google Máp medzi prvými. Stačí mať Level 6+ v Miestnych Sprievodcoch

Kde začať?

O čom to ale vlastne hovoríme a kde nájdete informácie o funkcii Miestny sprievodca? Všetko sa robí cez aplikáciu Mapy. Stačí otvoriť výsuvné menu naľavo a kliknúť na možnosť Vaše príspevky. Pod tou sa ukrýva funkcia Miestny sprievodca so všetkými dostupnými možnosťami.

Ako prispievať?

Možno budete prekvapení, ak už na svojom konte budete mať nejaké body. Tie ste získali vďaka tomu, že ste so svojim Google účtom hodnotili reštaurácie či iné miesta v mapách, pridávali ste fotografie alebo ste písali recenzie. Body za minulé návštevy môžete získať aj vďaka tomu, že na tomto mieste nájdete navštívené miesta či fotografie z minulosti, ktoré môžete dodatočne pridať.

Google už dlhšie propaguje funkciu Miestny sprievodca a po tom, ako navštívite nejaké zaujímavé miesto, vás notifikáciou často upozorní na to, aby ste pridali fotografie k tomuto miestu alebo odpovedali na otázky, ktoré neskôr pomôžu ostatným používateľom.

Čo dostanete za vyššie úrovne?

Za všetky tieto aktivity získavate body, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vyššiu úroveň. Tento systém je možné vnímať ako jednoduchú hru, keď vyššie úrovne odomykajú nové možnosti. Najzaujímavejšie je dosiahnutie 6. úrovne, ktorá po novom odomyká možnosť zapojiť sa do testovania nových funkcií v Google Mapách. Nejde pritom o beta verziu aplikácie, do testovania ktorej sa môžete zapojiť aj bez príspevkov v Miestnych sprievodcoch. Nájdete tu ešte ďalšie nové funkcie, ktoré budete mať k dispozícii skôr ako ostatní používatelia.

Náš tip
Zapojite sa do programu Miestny sprievodca na tomto odkaze!

Okrem toho miestni sprievodcovia získavajú ďalšie zaujímavé benefity. Aktuálne je možné si aktivovať tri mesiace Hudby Google Play úplne zadarmo. Inokedy môže ísť o priestor zdarma v Disku Google či iné podobné zľavy a výhody v rámci služieb Google. Aj preto je zapojenie sa do programu vhodné najmä pre tých používateľov, ktorí aktívne využívajú viacero služieb Google.

Za čo dostávate body?

Samotné body k získaniu vyšších úrovni dostávate za tieto aktivity:

  • Recenzie – textové recenzie navštívených miest
  • Hodnotenia – jednoduché hodnotenie miesta počtom hviezdičiek
  • Fotky – pridávanie fotografií z navštívených miest; tieto sa potom zobrazia pri vyhľadávaní miesta inými používateľmi v Google alebo priamo v Google mapách pri danom mieste
  • Odpovede – spomínané odpovede na otázky o danom mieste
  • Úpravy – BETA funkcia, ktorá vám umožní upraviť miesta na mape, ak nie sú zobrazené správne
  • Pridané miesta – ak nájdete miesto, ktoré vôbec nie je na mape, môžete ho sem pridať; môže ísť o nové podniky či pamiatky, ktoré do Google máp ešte nikto nepridal
  • Overené fakty – Google Mapy sa občas spýtajú na konkrétnu informáciu o polohe daného miesta, alebo o ďalších vlastnostiach (otváracie hodiny a pod.)

Za každú aktivitu získavate body, pričom počet bodov závisí od danej aktivity. Samozrejme, čím je aktivita náročnejšia, tým viac bodov získate. Od jedného bodu za hodnotenie či odpoveď na otázku až po 15 bodov za pridanie nového miesta do máp. Celkovú štruktúru bodov si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

Miestny sprievodca: Praktické skúsenosti

Funkciu Miestneho sprievodcu využívame už niečo vyše roka. Jej používanie je nenásilné a veľmi jednoduché. Z času na čas nám aplikácia navrhne, aby sme odpovedali na nejaké otázky, čo trvá spravidla niekoľko sekúnd až minút v závislosti od toho, koľko miest sme navštívili a koľko času chceme aplikácii venovať. Aplikácia sama rozozná aj to, keď zhotovíme nejakú fotografiu na významnom mieste a sama nás vyzve k tomu, aby sme ju pridali do Google Máp.

Tieto fotografie pritom môžu byť skutočne užitočné. Napríklad my sme v aplikácii pridali zatiaľ 137 fotografií, ktoré majú dokopy už vyše 250 000 pozretí. To znamená, že sa zobrazili buď pri hľadaní daného miesta ako ilustračná fotografia, alebo priamo v popise miesta v Google Mapách. Samozrejme, najviac pozretí majú fotografie zo zahraničia, no aj na Slovensku sa nám podarilo pridať fotografie, ktoré majú niekoľko tisíc pozretí. Ak omylom takto zverejníte fotografie, ktoré nechcete verejne ukazovať, môžete ich jednoducho dodatočne vymazať. Nemusíte sa tak báť, že ak raz zverejníte fotografiu s citlivým obsahom, už ju viac z internetu nedostanete.

Výhodou aplikácie je, že ak máte chuť, môžete prispieť oveľa viac. To znamená, že po spustení funkcie môžete ohodnotiť či zrecenzovať navštívené miesta aj niekoľko mesiacov dozadu. Tiež takto môžete spätne pridať fotky a odpovedať na množstvo otázok. Takto môžete výrazne pomôcť ostatným používateľom a keď dosiahnete 6. úroveň, budete môcť čerpať výhody aj vy.

Hodnotenie úrovní prešlo pred nejakým časom väčšími zmenami. V starom formáte sme napríklad ešte nemali dostatok bodov na úroveň, ktorá garantovala prístup k testovaniu nových funkcií. Teraz sme ju ale automaticky získali, aj keď naša žiadosť o zapojenie sa do testovania zatiaľ ostáva bez odozvy. Aj bez toho ale ide o jednoduchý spôsob, ako aj vy môžete prispieť k presnejším informáciám o vami navštívených miestach. Stojí vás to iba pár minút času, no môžete pritom pomôcť tisícom ľudí po celom svete. Za zapojenie sa do programu nič nedáte a ak vás to nebude baviť, jednoducho prestanete pridávať recenzie a fotografie.

Samozrejme, pre správne fungovanie celého programu je potrebné mať väčšinu času zapnuté dáta o polohe a povoliť aplikácii Google Mapy, aby ich mohla zbierať aj v čase, keď ju aktívne nepoužívate. To sa z hľadiska bezpečnosti a súkromia mnohým z vás nemusí pozdávať, no ak s tým problém nemáte, tieto informácie môžete reálne využiť na niečo prospešné aj pre ostatných ľudí.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
24.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+