S navigáciou od Googlu má spojitosť ďalšie nešťastie na cestách. Teraz, žiaľ, so smrteľnými následkami. Traja muži v Indii mali podľa The Economic Times zísť z nedokončeného mosta ponad rieku Ramganga. Most bol práve v procese rekonštrukcie po tohtoročných záplavách.
Podľa prvých správ z vyšetrovania tragickej nehody išlo o taxikára a dvoch cestujúcich. Traja muži cestovali v nočných hodinách na svadbu podľa navigácie Google Máp. Zo zatiaľ nezistených dôvodov neboli stavebné práce na moste vyznačené. Lokálna polícia potvrdila, že podľa mobilných záznamov počas nehody mali spustenú spomenutú navigáciu od technologicko-reklamného giganta. Tá ich navigovala tak, ako keby bol most neporušený.
Pochybila iba stavebná firma, alebo aj Google Mapy?
Rodiny pozostalých kritizovali lokálne inštitúcie, ktoré majú na starosti rekonštrukciou mosta, ale sťažnosti smerovali aj na Google a jeho navigáciu.
Nejde o ojedinelú tragédiu tohto druhu. Len pred dvoma rokmi sa takmer rovnaká nehoda stala v USA. Muž zo Severnej Karolíny tiež zišiel zo zničeného mosta do rieky, kde sa utopil. Rovnako aj on používal navigáciu Google Mapy. Rodina pozostalých podala na Alphabet žalobu.
Prípadov, kedy sa ľudia až nečakane slepo spoliehali na navigáciu a skončili na nesprávnom mieste sú desiatky. Našťastie tragicky končí len veľmi málo z nich. Väčšinou ide o nevšedné zablúdenie. Ako napríklad prípad seniorky z Belgicka, ktorej cieľ cesty mal byť 150 km vzdialený Brusel. Úplne sa spoľahla na zle nastavenú navigáciu a že je mimo kurz zistila až o 1500 km neskôr, keď sa ocitla v chorvátskom Záhrebe.
Mohlo by vás zaujímať:
- Ako použiť tajný kód chatu v službe WhatsApp?
- Google Pixel začína podporovať zaujímavý doplnok pre aplikáciu Počasie
- Séria Samsung Galaxy S25 zrejme príde skôr než sa čakalo
Je jasné, že v spomenutých tragických prípadoch zohrala rolu nepríjemná zhoda okolností. Cestovanie v noci v slabo osvetlenom prostredí a kritická chyba firiem alebo inštitúcií zodpovedných za vytvorenie zábran na nebezpečných cestách. A do toho ešte čerstvá zmena vozovky, ktorú Google nestihol implementovať do svojich máp. Preto je vždy pravidlom číslo jedna používať navigáciu len ako sekundárneho pomocníka a pri jazde vnímať okolie a tomu prispôsobiť typ jazdy.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.