MojAndroid

Google nie je iba vyhľadávacím nástrojom, ale aj operátorom, poskytovateľom internetu, tvorcom operačných systémov a takisto aj malou vesmírnou agentúrou. Okrem balónov, ktoré majú po svete šíriť bezplatný internet, má totižto vyhľadávací gigant na obežnej dráhe aj svoje satelity. Tie napríklad robia fotografie pre Google Mapy a Google Earth.

Google-Earth-New-York-City-Landsat-8-satellite-imagery

Len nedávno Google na obežnú dráhu poslal nový satelit Landsat 8, ktorý nahradil predchodcu Landsat 7. A ako ste si mohli správne domyslieť, nový satelit prinesie kvalitnejšie fotografie zemského povrchu. Za ich kvalitou však nestojí iba nová technológia snímania. Google vylepšil aj spracovanie samotného obrazu zo satelitov. Ten dokáže detegovať vlhkosť a mračná vo vzduchu a z jednotlivých “zahmlených” pixelov poskladať jasnejší a ostrejší obraz. A výsledok teda naozaj stojí za to (obrázok vyššie, porovnanie fotografií New Yorku).

Landsat 8 sa do vzduchu dostal ešte v roku 2013 a Google s ním doteraz snímal Zem. Landsat 7 ponúkal rozlíšenie 1 pixel na 15 metrov štvorcových zeme, no nová technológia je o dosť jasnejšia a ostrejšia. Google však nezverejnil nový pomer metrov-na-pixel. Výsledkom jeho 3-ročnej práce je ale takmer 1 petabajt dát, ktoré spolu obsahujú viac ako 700 biliónov pixelov. Google nezabudol (“skromne”) poznamenať, že to je 7000-krát viac pixelov ako je hviezd na Mliečnej dráhe, a asi 70-krát viac pixelov ako je všetkých galaxií vo vesmíre (keď už je témou vesmír, treba porovnávať pixely aj s celými galaxiami, všakže?!). Nové snímky našej Zeme si môžete pozrieť v satelitných vrstvách služieb Google Earth a Google Mapy.

Zdroj: AndroidAuthority

28.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+