MojAndroid

Aplikácia Google Mapy patrí najvýkonnejšie tituly, aké môžte nájsť v obchode Play. Hoci aplikáciu pozná a využíva množstvo užívateľov, iba málo z nich vie o rôznych skrytých funkciách, ktoré tento titul ponúka. Už dávno nejde iba o digitálnu mapu, ktorá zobrazí vašu polohu či mapu akéhokoľvek miesta na svete. V súčasnosti ide o plnohodnotného pomocníka, ktorý vám pomôže na cestách na neznáme miesta, ale uľahčí vám aj každodenný život. Nižšie nájdete 15 tipov a trikov, pričom je veľmi pravdepodobné, že o niektorých z nich ste nevedeli.

1. Pridanie domácej a pracovnej adresy

Tento trik patrí medzi tie známejšie, no napriek tomu ide o užitočnú pomôcku, ktorá by vám nemala uniknúť. V rámci Google máp si môžete nastaviť domácu adresu, ako aj adresu práce. Stačí, keď v aplikácii na mobilnom zariadení otvoríte nastavenia a následne prejdete do záložky úpravy domácej a pracovnej adresy. Po tom, ako zadáte zodpovedajúcu adresu, si Google bude tieto miesta pamätať a stačí, keď v navigácii poviete “Take me home” a aplikácia bude vedieť, kam vás má navigovať. Ak sa zasa ocitnete na vzdialenejšom mieste, aplikácia Google Now vám povie, ako ďaleko sa nachádzate od domova a ako dlho vám bude trvať cesta.

Screenshot_2015-08-05-16-36-44

2. Premenovanie obľúbeného miesta

V Google mapách si môžete označiť rôzne miesta tak, aby ste ich pri ďalšom spustení aplikácie ľahko našli. Stačí, keď dlhým podržaním na určenom mieste pridáte značku, ktorú si aplikácia zapamätá. V spodnej časti obrazovky následne kliknite na adresu, prípadne názov miesta a v hornej časti kliknite na tlačidlo Menu v podobe troch bodiek. Tu vyberte možnosť Upraviť názov a vložte vlastný názov pre toto miesto.

Screenshot_2015-08-05-17-32-44

3. Označte si obľúbené miesta hviezdičkou

V Google mapách nájdeme aj ďalší spôsob, ktorým si môžete označiť obľúbené miesta. Stačí, keď v Google mapách nájdete zvolené miesto a v spodnej časti kliknete na adresu, prípadne názov miesta. Potom už stačí, keď kliknete na ikonku hviezdičky s označením Uložiť.

Screenshot_2015-08-05-16-37-02

4. Uložte si mapy pre použitie offline

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, mapy od Google sú v mobile skutočne užitočné. Vo väčšine prípadov vám ale pomôžu iba vtedy, keď máte k dispozícii pripojenie k internetu. V skutočnosti ale existuje spôsob, akým si môžete mapy uložiť aj pre offline prezeranie. Stačí, keď si otvoríte menu a kliknete na Moje miesta. Celkom dole nájdete možnosť Stiahnuť novú offline oblasť a na mape už iba nájdete oblasť, ktorú chcete stiahnuť. Problémom ale je, že nie každá časť mapy je podporovaná.

Screenshot_2015-08-05-16-37-58

5. Používajte hlasové povely pri navigácii

Google mapy sa snažia uľahčiť každú oblasť používania a týka sa to aj hlasovej navigácie. Mapy už dávnejšie ponúkajú plnohodnotnú turn-by-turn navigáciu a pri šoférovaní vám môžu pomôcť aj hlasové príkazy. Tie sú ale dostupné iba v anglickej verzii aplikácie, no ak vám to problém nerobí, môžete hlasovými príkazmi zistiť, aká je premávka na vašej trase, stíšiť navigáciu a k dispozícii je aj viacero ďalších príkazov.

6. Objavte okolité miesta a udalosti

Ak sa nachádzate v neznámej lokalite, možno niekedy hľadáte nové miesta, kam by ste sa mohli pozrieť. Služby ako Foursquare uľahčujú orientáciu na neznámom mieste, no základné funkcie ponúkajú aj Google mapy. V Google mapách sa po priblížení na konkrétne miesto objaví biely pásik s nápisom Preskúmať okolie, no znovu sa nám potvrdilo, že táto funkcia nie je dostupná na všetkých miestach. V zahraničí sa vám ale môže táto pomôcka zísť.

google-maps-6

7. Zobrazte si časovú os navštívených miest

Google mapy ponúkajú veľmi zaujímavú novinku, ktorou je Časová os. Tá vám rýchlo a prehľadne zobrazí miesta, ktoré ste navštívili. Stačí, keď v aplikácii otvoríte menu a kliknete na možnosť Vaša časová os. V prehľadnom zozname sa objavia všetky vami navštívené miesta, pričom tie môžete z histórie aj jednoducho vymazať po kliknutí na ikonu s tromi bodkami v pravom hornom rohu.

Screenshot_2015-08-05-16-36-14

8. Pošlite pokyny k navigácii z počítača do telefónu

Funkciu posielania informácií o konkrétnom mieste predstavila spoločnosť Google už dávnejšie. Teraz je už k dispozícii aj u nás. Stačí, keď v prehliadači nájdete konkrétne miesto. Vľavo sa zobrazí biela karta s podrobnejšími informáciami a možnosťami. Jednou z nich je aj možnosť Odoslať do zariadenia. Po kliknutí na túto možnosť sa zobrazia dostupné zariadenia a po výbere zariadenia sa adresa odošle priamo do vášho mobilného zariadenia, kde už stačí iba kliknúť na tlačidlo navigácie a môžete cestovať.

google-maps-8

9. Zdieľajte lokáciu alebo trasu

Stálou súčasťou návštevy nových miest je dnes zdieľanie svojej polohy s priateľmi. V súčasnosti už existuje celé množstvo aplikácií, ktoré vám umožnia zdieľať vašu aktuálnu polohu so svojimi priateľmi, no tieto možnosti ponúkajú aj Google Mapy. Stačí, keď pri označení konkrétneho miesta kliknete na tlačidlo Menu (tri bodky) a zvolíte možnosť Zdieľať.

Screenshot_2015-08-05-17-37-30

Rovnako môžete zdieľať celú trasu. Stačí, keď nájdete konkrétne miesto, kam chcete ísť a spustíte navigáciu. Znovu je potrebné kliknúť na tlačidlo Menu s tromi bodkami a označiť možnosť Zdieľať trasu.

Screenshot_2015-08-05-17-38-02

10. Aktuálne informácie o MHD

Táto funkcia u nás ešte stále nie je dostupná, no môžeme očakávať, že v budúcnosti sa to zmení. Google Mapy totiž v niektorých krajinách ponúkajú informácie o mestskej hromadnej doprave, ktoré vám pomôžu orientovať sa na neznámom mieste. Stačí, keď pri výbere trasy zvolíte metódu presunu skrytú pod ikonkou vlaku. Tu by sa mali objaviť informácie o tom, aký vlak/autobus/električku/metro musíte použiť, kde máte prestúpiť a koľko vám to bude trvať.

google-maps-10

11. Priblížte/vzdiaľte mapy jedným prstom

Hoci gesto pinch-to-zoom nie je vôbec náročné a ide o jedno z najlepších využití dotykovej obrazovky, pri orientácii na neznámom mieste máte často k dispozícii iba jednu ruku. Google Mapy ponúkajú jednoduchý spôsob, akým môžete priblížiť či vzdialiť mapy jednou rukou. Stačí, keď dvakrát kliknete na zvolené miesto, no po druhom kliknutí podržíte prst na obrazovke. Následne môžete priblížiť/vzdialiť pohybom po obrazovke hore a dolu.

google-maps-11

12. Použite ikonku kompasu pre tradičný pohľad na mapy

Pri spustení turn-by-turn navigácie v aplikácii Google Mapy sa zobrazí pohľad na trasu, ktorý by mal zodpovedať tomu, čo vidíte vy. Hoci toto zobrazenie je užitočné pre momentálnu orientáciu v teréne, ak sa chcete pozrieť, čo vás čaká neskôr na trase, môžete kliknúť na ikonku kompasu. Tu sa zobrazí mapa v tradičnej polohe so severom v hornej časti, čo vám môže v niektorých prípadoch pomôcť.

google-maps-12

13. Spustite navigáciu jednoduchou skratkou

Prepojenie klasických Google Máp s režimom navigácie nie je úplne jednoduché a od zvolenia miesta po spustenie navigácie vám to zaberie niekoľko kliknutí. V aplikácii je však aj rýchla skratka. Stačí, keď po označení miesta červenou značkou kliknete a podržíte ikonu auta v modrom krúžku. Následne sa na okamih zobrazí náhľad na trasu, no potom už budete automaticky presmerovaní priamo do turn-by-turn navigácie.

Screenshot_2015-08-05-17-39-02

14. Nechajte sa navigovať na miesto, ktoré Google Mapy nepoznajú

Hoci Goole Mapy poznajú väčšinu civilizovaného sveta, predsa sa nájdu také miesta, o ktorých služba nemá k dispozícii detailné informácie. Ide zväčša o vzdialené miesta, kde nevedie žiadna cesta ani turistický chodník. Ak by ste ale takéto miesto chceli navštíviť, aj tak sa aplikácia bude snažiť doviesť vás k nemu čo najbližšie. Aj keď sa v okolí nenachádza žiadna adresa či bod záujmu, stačí, keď v režime máp nájdete zvolené miesto a dlhým podržaním naň vložíte červenú značku. Následne už iba spustíte navigáciu kliknutím na ikonu auta v modrom krúžku.

Screenshot_2015-08-05-16-43-46

15. Objavujte miesta so Street View na smartfóne alebo tablete

Jednou z najlepších nových funkcií v Google Mapách je funkcia Street View. Tá vám umožňuje pohybovať sa po mape v režime, v ktorom vidíte okolie z pohľadu chodca. Rovnaká funkcia je ale dostupná aj na mobilných zariadeniach. Stačí, keď na mape nájdete adresu alebo konkrétne miesto a otvoríte si bielu kartu s informáciami. Ak je na tomto mieste dostupná služba Street View, stačí, keď kliknete na túto možnosť a následne sa už iba presúvate po zvolenom mieste tak, ako ste zvyknutí z webovej verzie aplikácie.

Screenshot_2015-08-05-17-40-18

Pre tých najskúsenejších užívateľov je možno väčšina týchto tipov známa, no v skutočnosti nejde o všeobecne známe funkcie. Ak ste doteraz používali aplikáciu Google Mapy iba na prehliadanie máp či navigáciu, možno ste o mnohých funkciách nevedeli. Samozrejme, aplikácia toho v sebe skrýva ešte aj viac. Ak viete o nejakej zaujímavej funkcii, ktorú sme nespomenuli, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: phandroid

6.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+