MojAndroid

Aplikácia Google Mapy včera dostala novú aktualizáciu (verzia 5.7.0, 6.91 MB), v ktorej boli pridané veľmi zaujímavé funkcie. Prvou je GPS navigácia pre verejnú dopravu, ktoré je stále vo fáze beta, ale určite poteší mnohých žijúcich vo veľkých mestách v zahraničí. Druhá funkcia nás ale zaujala omnoho viac hoci sa ani nespomína v zozname vylepšení v Android Markete. Je ňou sťahovanie máp v určitej oblasti. Táto funkci sa po aktualizácii aplikácie dá aktivovať v sekcii Google Labs.

To znamená, že si môžete stiahnuť mapu určitej oblasti do svojho telefónu priamo z Google Maps, a keď budete na dovolenke, kde by ste za internetové pripojenie zaplatili kopec peňazí, alebo na mieste bez internetového signálu, stále budete mať mapu k dispozícii a nestratíte sa. Aj keď je nová funkcia sprístupnená iba cez Google Labs, zatiaľ funguje bez problémov. Môžete si stiahnuť mapu do vzdialenosti 10 míľ (16 km) od zvoleného miesta. Do telefónu sa dá uložiť viacero miest, takže nie ste limitovaní iba na jednu destináciu. Možnosť stiahnutie máp nájdete v menu po kliknutí na určitý bod na mape. Zoznam stiahnutých máp nájdete v menu More > Cache Settings > Downloaded map areas, kde sa dajú premenovať alebo vymazať.

GPS navigácia pre verejnú dopravu prináša zobrazenie aktuálnej polohy na trase autobusovej či inej linky, spolu s notifikáciami o prichádzajúcej prestupnej stanici. Môžete teda pohodlne čítať emaily či surfovať na webe, a navigácia pobeží v pozadí a upozorní vás na prestupné/konečné zastávky s dostatočným predstihom. Táto funkcia, samozrejme, nebudem fungovať v metre,ktoré jazdí pod zemou. Tu je inštruktážne video od Googlu:

Pre úplnosť uvádzame aj celý zoznam zmien v novej verzii aplikácie Google Maps:

  • GPS navigácia pre verejnú dopravu (Beta)
  • návrhy vo vyhľadávaní založené na predošlých destináciách a navštívených miestach
  • menej klikov pri hľadaní trasy
  • vylepšená správa batérie pre Navigáciu (Beta)
  • prehliadanie fotiek na stránkach miest v štýle galérie
  • funkcia stiahnutia mapy oblasti pre sprístupnenie máp aj bez internetového pripojenia
7.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+