MojAndroid

Zabezpečenie systému Android a jeho aplikácií v obchode Google Play býva dlhodobo terčom kritiky. Uvedomuje si to aj spoločnosť Google, ktorá podľa portálu TheVerge minulý týždeň zablokovala nástroj zbierajúci lokalizačné dáta pre monitorovanie nakazených koronavírusom.

Spoločnosť Safegraph predávala údaje komukoľvek, kto zaplatil

Podľa portálu MotherBoard malo ísť o nástroj spoločnosti SafeGraph, ktorého účel sa zdá byť na prvý pohľad pre spoločnosť užitočným. SafeGraph bola jednou z niekoľkých spoločností, ktoré zbierali záznamy o geografickej polohe prostredníctvom doplnkov v iných aplikáciách pre Android. Následne ich posúvali rôznym organizáciám.

SafeGraph tak získaval údaje o polohe používateľov len z aplikácií, ktorých vývojári boli ochotní do nich vložiť sledovací kód spoločnosti. Jedným z klientov firmy malo byť aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention). To zbieralo údaje s cieľom efektívne reagovať na pandémiu nového koronavírusu.

SafeGraph však predával údaje o polohe aj vládnym inštitúciám, priemyselným subjektom a iným spoločnostiam, pokiaľ boli ochotné za dáta zaplatiť. A aj keď sú dáta o polohe anonymné, z tohto množstvá údajov sa môžu dať získať podrobnosti o konkrétnych jednotlivcoch. Aj z tohto dôvodu sa spoločnosť Google rozhodla nástroj zablokovať.

Zároveň už v júni vyzvala vývojárov, ktorí do svojich aplikácií vložili kód spoločnosti SafeGraph, aby tento kód zo svojich aplikácií odstránili do 7 dní. V opačnom prípade im hrozilo vymazanie ich aplikácií z obchodu Google Play.

Google už proti podobnému nástroju koncom minulého roku zakročil

Nie je to však prvý podobný nástroj, proti ktorému spoločnosť Google zakročila. V decembri 2020 Google zablokoval nástroj spoločnosti X-Mode Social, ktorá dokonca spolupracovala s americkou armádou. Ku Googlu sa vtedy pridala aj spoločnosť Apple. Na otázky, či podobne zakročila aj proti Safegraph, ale zatiaľ Apple neodpovedal.

Americký politik Ron Wyden, ktorý je kritikom nástrojov na zbieranie údajov o polohe, technologické firmy za podobnú iniciatívu chválil. Napriek tomu tvrdí, že tieto spoločnosti stále robia málo pre ochranu používateľských dát. Mali by podľa jeho slov podobným prípadom predchádzať a nie ich riešiť až v momente, keď sa prevalia.

Náš tip
Facebook sa už zapája do politického boja a ruší účty
17.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+