MojAndroid

Určite ju poznáte – jednoduchá biela lišta s logom Google, ktorá sa zobrazí pri prvom spustení nového Android zariadenia priamo na domovskej obrazovke. Lišta je v skutočnosti užitočná je vám vždy poruke, keď chcete niečo rýchlo vyhľadať. Problémom je, že táto funkcia je rovnako poruke aj inými spôsobmi.

Dlhým stlačením tlačidla domov aktivujete Google Now, kde je vyhľadávanie rovnako jednoduché. Ak máte na domovskej obrazovke ikonu vyhľadávača, ani kliknutím na ňu a zadaním vyhľadávaného hesla do URL poľa nestratíte takmer žiaden čas. Ako teda niekedy otravnú lištu s vyhľadávaním Google odstrániť?

Zariadenia Samsung, LG, OnePlus a iné

Ak vlastníte zariadenie značky Samsung, LG, OnePlus a niektorých ďalších výrobcov, máte v tomto smere šťastie. Google udáva vo svojich pravidlách, aby výrobcovia štandardne umiestňovali lištu Google priamo na domovskú obrazovku, a tak musia výrobcovia poslúchať.

Samsung Google list 1

Google ale nehovorí o tom, aké náročné musí byť odstránenie tejto lišty. V prípade týchto troch výrobcov a aj niektorých ďalších, je odstránenie lišty otázkou podržania a potiahnutia smerom ku krížiku/ikony koša v rohu obrazovky. Lišta v týchto systémoch vystupuje ako jednoduchý widget.

Samsung Google lista 2

Vďaka tomu ju odstránite skutočne iba jedným potiahnutím a rovnako ľahko ju v prípade potreby môžete vrátiť späť. Stačí, keď si otvoríte menu s widgetmi a nájdete lištu v spoločnosti ostatných Google widgetov.

Zariadenia Sony Xperia

Pri niektorých iných zariadeniach je situácia trochu komplikovanejšia. Uviesť môžeme napríklad výrobcu Sony. V prípade smartfónov tejto spoločnosti musíte podržať prst na lište vyhľadávania Google. Následne sa objaví nové menu na obrazovke. Vedľa lišty sa objaví tlačidlo Skryť, ktoré musíte stlačiť a lišta z plochy zmizne.

Sony Google lista

V prípade potreby môžete lištu rovnakým systémom obnoviť.

Alternatívny launcher a ROOT

Vzhľadom na povahu tejto lišty je zrejmé, že inštalácia akéhokoľvek alternatívneho launchera vám dá nové možnosti. Pokiaľ sa jedná o launcher imitujúci čistý Android, je možné, že tu tiež nájdete lištu Google na domovskej obrazovke. Dobrou správou je, že tieto launchery často ponúkajú oveľa viac možností ako ten predinštalovaný na vašom zariadení a možnosť odstrániť túto lištu je spravidla medzi nimi.

Podobne funguje aj ROOT-ovanie a inštalácia alternatívnych ROM. Aj tieto systémy často ponúkajú možnosť jednoducho odstrániť lištu, alebo aj celú funkciu zo systému. Samozrejme, tento prístup odporúčame iba skúsenejším používateľom, ktorí vedia čo robia.

Veríme, že vám náš návod pomohol. Hoci zariadenia mnohých výrobcov umožňujú jednoduché odstránenie, v niektorých prípadoch také šťastie mať nebudete. Ak nemáte možnosť jednoducho odstrániť lištu tak, ako akýkoľvek iný widget, zrejme sa budete musieť uchýliť k inštalácii alternatívneho launcheru alebo ROM.

Zdroj: Android Pit

23.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+