MojAndroid

Po dlhšom období, kedy bol nástroj J2ObjC dostupný v Beta verzii, sa konečne dostáva do svojej oficiálnej podoby a odteraz umožní vývojárom jednoducho konvertovať kód Android aplikácií z jazyka Java do Objective C, ktorý je využívaní pri aplikáciách na platforme iOS. Ide zároveň o prekladač, ktorý berie do úvahy štandardné knižnice pre Android a iOS, vďaka čomu by mala byť konverzia skutočne bezchybná.

J2ObjC ale prekladá iba logickú časť kódu, zatiaľ, čo dizajn a používateľské prostredie aplikácie musia byť zmenené ručne. V blízkej budúcnosti ani nie je v pláne túto funkciu doplniť, keďže mnohé aplikácie implementujú na každej platforme vlastné dizajnové štýly a ich zjednotenia sa zrejme tak skoro nedočkáme. Výhody takejto konverzie sú zrejmé – rýchlejšie programovanie, úprava a najmä čas, odkedy je aplikácia z jednej platformy dostupná na tej druhej. Mnohí poprední vývojári v minulom roku podporovali iniciatívu vytvorenia nástroja J2ObjC, ktorý by im výrazne uľahčil prácu. Aj vlastné aplikácie od Google pre iOS, ako napríklad Google Docs, Google Sheets, Google Calendar či Inbox vznikali za pomoci nástroja J2ObjC. Nie iba Google čerpal výhody tohto nástroja, pridali sa aj vývojári aplikácií ai.type keyboard či Kingdom Builder.

Ak vývojári chceli súčasne programovať aplikáciu pre obe platformy a nechceli sa trápiť dvomi rozdielnymi programovacími jazykmi, zväčša využívali rôzne umelo vytvorené programovacie prostredia, ktoré ale mali oproti programovaniu v natívnom jazyku množstvo nevýhod. Keď sa na celý problém pozrel Google, spravil veľmi dobre, že neprišiel s ďalším IDE, ktoré by bolo veľmi náročné optimalizovať tak, aby boli výsledné aplikácie skutočne dobré na oboch platformách a radšej investoval čas a prostriedky do univerzálneho nástroja na preklad kódu z jedného jazyka do druhého. Zdrojový kód k prekladaču je dostupný na portáli GitHub, takže aj nástroj je k dispozícii úplne zadarmo. Aj keď sa to možno teraz nezdá, v budúcnosti môže mať táto novinka obrovský prínos pre vývojárov aplikácií a v konečnom dôsledku aj pre používateľov, ktorí budú mať titul dostupný oveľa skôr.

Zdroj: Google

5.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+