MojAndroid

S blížiacou sa vývojárskou konferenciou Google I/O, ktorá začína už 15. mája, sa môžeme tešiť na niekoľko noviniek. Naše nádeje na predstavenie novej Motoroly X Phone alebo Androidu 5.0 sa už rozplynuli a podľa posledných informácií bude konferencia zameraná predovšetkým na vývojárov a predstavovanie nových služieb. Potvrdil to nový šef Androidu Sundar Pichai, ktorý má v súčasnosti pod palcom oba operačné systémy spoločnosti Google – mobilný Android i desktopový Chrome OS.

“Tento rok to bude iné. Nie je čas kedy máme na predstavenie veľa nových produktov alebo nový operačný systém. Na tohtoročnom Google I/O sa budeme sústrediť na vývojárov a veci, ktoré im na Androide a Chrome umožnia písať lepšie aplikácie. Ukážeme, ako služby spoločnosti Google dokážu robiť úžasné veci na týchto dvoch platformách.”

Čo teda môžeme od nadchádzajúcej vývojárskej konferencie Google I/O očakávať? Už niekoľko týždňov sa objavujú informácie o rôznych službách, ktorých premiéra sa očakáva práve na tomto stretnutí. Podľa najnovších informácií získaných portálom AndroidAuthority to budú aj nové aplikácie služieb Gmail a Google Maps. Dokonca by sme sa mohli dočkať aj prvých ukážok Google hodiniek.

Google-I-O-131

Už dávnejšie sa hovorilo o predstavení novej generácie Nexusu 7 a objaviť by sa mohla aj inovovaný Nexus 4 a možno aj jeho biela verzia. Táto bude však pravdepodobne dostupná len ako darček pre účastníkov konferencie.

Android 4.3 Jelly Bean

Hoci Sundar Pichai už naznačil, že Google I/O nebude o novom operačnom systéme Android, stále očakávame predstavenie jeho inovácie v podobe Androidu 4.3 Jelly Bean. Informácie o novinkách sú len strohé a či bude skutočne predstavený sa uvidí až na samotnej konferencii.

Android-4.3-550x310

Gmail

Nová verzia Gmailu by mala disponovať podporou Full Screen režimu a ovládania gestami. Pridané by malo byť nové postranné menu, ktoré sa zobrazí posunom prsta zľava doprava. Obsahovať by malo položky ako Doručená pošta, Odoslané, Koncepty alebo Menovky. Panel pre prepínanie Gmail účtov zostane aj naďalej umiestnený navrchu. Pribudne tu aj tlačidlo pre vyvolanie kontextového menu. Funkcie zo spodného panelu sa presunú do bočného menu alebo niekde inde. Zdroj tejto informácie to nešpecifikoval. Nový Gmail pre Android sa bude teda viac podobať na verziu dostupnú pre zariadenia s iOS.

Gmail iOS Gmail iOS

Screeny aplikácie Gmail pre iOS

Google mapy

Podobne ako nová verzia Gmailu, aj Google mapy majú priniesť nové funkcie vrátane full-screen režimu. Zmeny sa majú týkať predovšetkým vzhľadu a celkového usporiadania ovládacích prvkov aplikácie. Horný a dolný panel aplikácie má nahradiť plávajúci search bar navrchu, tlačidlo pre vyvolanie kontextového menu bude umiestnené v pravom dolnom rohu. Google Mapy sa tak svojim spracovaním a funkciami priblížia alebo vyrovnajú aplikácii dostupnej na platforme iOS.

Google mapy Google Mapy_2 Google Mapy_3

Herné centrum Play Games

Systém Android získa novú sekciu v rámci obchodu Google Play, s názvom “Play Games” a prinesie nové možnosti pre hráčov hier na mobilných zariadeniach. Pravdepodobne najlepšou funkciou, ktorú hráči skutočne ocenia bude ukladanie pokroku v hrách do cloudu, takže budete môcť pokračovať vo svojej obľúbenej hre aj na inom Android zariadení. Samozrejmosťou budú aj rebríčky, kde si budete môcť porovnávať svoje skóre s ostatnými hráčmi po celom svete. Medzi ďalšie novinky sa zaradila podpora pre multiplayer, odosielanie pozvánok  do hry, vnútroherné úspechy, chat a iné. Viac info nájdete v článku “Play Games: Herné centrum pre Android odhalené“.

Google Hangouts

Nová aplikácia a služba, ktorá zjednotí komunikačné služby spoločnosti Google a ponesie názov Hangouts – pôvodne Babel. Aplikácia bude súčasne podporovať niekoľko služieb vrátane Google Talk, Google Voice, SMS, Gmailu, a Google+ Messengeru. Okrem nového používateľského prostredia by mala priniesť aj ďalšie funkcie, vylepšené notifikácie, zdieľanie a emotikony.

Google Hangouts
Uniknuté screeny z aplikácie Hangouts

Google Music, News a vylepšený Google Now

Na Google I/O by mohla byť predstavená aj služba Google Music s predplatným, rovnako aj Google News.  Za poplatok budete mať prístup k hudobným albumom alebo k časopisom odkiaľkoľvek a bez obmedzení za mesačný poplatok. Tak ako sme ale zvyknutí aj pri iných službách Google Play, ani tieto s veľkou pravdepodobnosťou nebudú dostupné na Slovensku alebo v Českej republike. Na stretnutí vývojárov sa možno objaví aj hlasový asistent Google Now s pridanými ďalšími kartami a funkciami, ktoré by napríklad upozorňovali na rôzne akciové ponuky vo vašom okolí alebo na váš obľúbený program, ktorý v TV začne o pol hodinu.

Nové Android zariadenia? 

Očakáva sa, že predstavitelia Google a operačného systému Android odhalia aj novú generáciu Nexusu 7, ktorá by mala disponovať 7 palcovým Full HD displejom s úzkym rámikom a tiež výkonnejším procesorom Snapdragon S4 Pro. Chýbať nemá ani 5 Mpix fotoaparát doplnený o prednú HD kameru. Novinkou má byť aj podpora bezdrôtového nabíjania. Na konferencii sa má údajne objaviť aj vylepšený Nexus 4 s 32GB vnútornou pamäťou, podporou LTE a povráva sa aj o malej zmene dizajnu. Cena 32 GB LTE Nexus 4 by sa mala pohybovať na úrovni 349 USD (cca 270 EUR).

Záver

Najväčšia vývojárska konferencia Googlu, Google I/O 2013, sa koná od 15. do 17. mája v San Franciscu. Aj tento rok očakávame, že prinesie veľa noviniek vrátane niektorých vyššie spomínaných slúžieb a zariadení. Či sa všetky stanú súčasťou ekosystému spoločnosti  sa dozvieme už túto stredu. Oficiálne zahájenie konferencie začína o 18:00 hod. Vybrané prezentácie, rozhovory a demá, budete môcť sledovať aj naživo na adrese https://developers.google.com/events/io/io-live. O novinkách vás samozrejme budeme informovať aj my, takže sa máte načo tešiť.

13.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+