MojAndroid

Aj keď sme fanúšikovia OS Android, nemôžeme slepo hovoriť len o jeho výhodách v porovnaní s konkurenčným iOS a musíme pripustiť, že i ten má svoje prednosti. Jednou z najlepších vlastností iOS je manipulácia s akciami UI. Stránky sa v tomto prípade načítajú o niečo dlhšie a inžinier Andrew Munn z Google vysvetlil, prečo je to tak a prečo práve Android OS nikdy nebude taký plynulý ako práve iOS alebo Windows Phone 7.

V čom je rozdiel je fakt, že Android OS vykresľuje všetky prvky na rovnakej priorite a priebežne. V tomto sa líši od napríklad WP7, ktorý vykresľuje prvky vo fronte a určuje priority ak je to potrebné. To je dôvod, prečo keď otvoríme pod Androidom niekoľko aplikácií, prístroj začne sekať a nereaguje plynulo, spomaľuje a snaží sa udržať všetko v behu. V prípade iOS, ak sa aplikácia práve načítava a vy sa dotknete obrazovky, akcia sa dokončí iba vtedy, ak sa obrazovky prestanete dotýkať. To pomáha udržať prístroj v plynulom chode aj keď je enormne zaťažený, čo sa odzrkadľuje aj na spotrebe batérie.

Andrew Munn z Google:

Nie je to preto, že Android beží na byte kóde a iOS beží na natívnom kóde. Je to preto, že na iOS vykresľovanie všetkých UI sa objavuje v špeciálnom UI vlákne s časovou prioritou. Na druhej strane, Android nasleduje tradičný PC model vykresľovania vyskytujúci sa na hlavnom vlákne s normálnou prioritou.“

V podstate zvyknúť si na vykresľovanie Androidu je čoraz jednoduchšie, hlavne keď hardvér kráča dopredu míľovými krokmi, kedy ešte pol roka dozadu bol vrchol jednojadrový procesor s 1 GHz frekvenciou, dnes už sa objavujú prvé lastovičky so 4 jadrami. Spustením množstva aplikácií tak bude čoraz viac problematické dosiahnuť výkonnostný prah Androidu a čoraz viac bude problém reálne dostať zariadenie do stavu spomalenia reakcií a „sekania“ celého OS Android.  

Zdroj: SlashGear

 

7.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+