Internetový gigant Google v týchto dňoch oznámil uzavretie licenčnej zmluvy s veľkou farmaceutickou spoločnosťou Novartis. Jej cieľom by malo byť vytvorenie inteligentných kontaktných šošoviek pre diabetikov, ktoré by im pomáhali sledovať hladinu cukru v krvi. Za prípravu komerčnej dostupnosti týchto šošoviek bude zodpovedná jedna z divízií Novartisu, zaoberajúca sa starostlivosťou o oči a zrak. Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti, Joe Jimemez, bolo by pre nich sklamaním, keby sa tieto šošovky nezačali predávať v horizonte nasledujúcich piatich rokov.
V tejto súvislosti pripomenul napríklad rastúci počet diabetikov v USA, ale významným segmentom tohto trhu by sa mohli stať napríklad aj korekčné či dioptrické okuliare a šošovky, ktoré používajú miliardy ľudí. Obe spoločnosti totiž zároveň oznámili, že budú spolupracovať aj na vývoji „high-tech“ kontaktných šošoviek, ktoré by mali pomôcť ľuďom používajúcim bifokálne okuliare – teda takým, ktorí majú problém zabraňujúci rýchlemu zaostreniu zraku z väčšej vzdialenosti na blízke predmety. Tieto šošovky by mali byť schopné určitej formy „autofocusu“, podobnému tomu, aký sa využíva u digitálnych fotoaparátov. Podobné šošovky by však našli uplatnenie pri celom rade očných chýb a ochorení.
Na lukratívny medicínsky trh sa v súčasnosti snažia preniknúť mnohé technologické spoločnosti, Google by však vďaka partnerstvu s renomovanou farmaceutickou firmou mohol získať významnú výhodu. Jimenez odhaduje potenciál tohto trhu niekde v rozmedzí 10 až 50 miliárd dolárov počas nasledujúcich 10 rokov. To, že potenciál v tejto oblasti je skutočne veľký, dokazuje aj aktuálny americký trh s korektnými okuliarmi a optickými pomôckami, ktorý sám dosahuje obrat asi 10 miliárd dolárov.
Google prvýkrát o inteligentných kontaktných šošovkách informoval v polovici januára tohto roku. Šošovky pre cukrovkárov majú merať úroveň cukru v krvi pomocou ľudských tekutín, v tomto prípade sĺz. Tieto sú analyzované miniatúrnym senzorom uloženým medzi dvoma vrstvami materiálu, dostatočne jemného pre umiestnenie na ľudské oko. Dáta sú generované v zlomku sekundy a vysielané bezdrôtovo prostredníctvom malého vysielača umiestneného na šošovke. Na nízku alebo vysokú hladinu cukru by mohla upozorňovať aj LED dióda. Napájanie je realizované bezdrôtovo, pričom potrebnú energiu pre komunikáciu ukladá do malého kondenzátora.
Zdroj: techcrunch.com