MojAndroid

Žaloba v rekordnej hodnote 5 miliárd dolárov. Tomu teraz čelí Google v americkom štáte Kalifornia. Všetko z dôvodu, že jeho prehliadanie ani v režime inkognito nedokáže byť diskrétne a o používateľovi zhromažďuje dáta.

Žiadna ochrana súkromia

Agentúra Bloomberg uvádza, že konanie sa na súde v Kalifornii začalo práve tým, že žaloba za päť miliárd amerických dolárov bola pripustená. To znamená zároveň aj reálnu hrozbu pre spoločnosť, ktorej sa bude musieť postaviť. Americký systém ochrany spotrebiteľa je odlišný od toho nášho. Hromadné žaloby na rôzne spoločnosti, vrátane veľkých hráčov na trhu nevynímajúc, prichádzajú často.

Tento krát ide o vysokú sumu, ktorá by sa mala rozdeliť po 5000 USD pre každého postihnutého zákazníka spoločnosti Google. Pointa je jednoduchá. Spotrebitelia uvádzajú, že zapnutie režimu inkognito počas prehliadania webu považujú za ich plnú ochranu, v ktorej by nikto nemal vidieť a už vôbec nie zhromažďovať údaje o ich aktivite.

Inkognito režim v Chrome | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Google nepopiera, že k sledovaniu v ochrannom režime prichádza. Dodáva, že o tom sú informovaní aj používatelia. Teda vedia vopred z podmienok prehliadača, že samotné zapnutie režimu inkognito ich neochráni a môže prichádzať k zhromažďovaniu údajov o zákazníkovi. Žaloba však nesúhlasí. Ak Google zároveň dodáva, že je potrebné vykonať detailné nastavenie VPN a IP adresy, aby sa sledovanie správania používateľa Google Chrome neuskutočnilo, je to údajne pre väčšinu klientov nedosiahnuteľný cieľ a ten očakávajú od Google. A to jednoduchým výberom v menu funkcie, ktorá už v názve má, že poskytuje anonymitu a ochranu. Realita je opačná. A teraz je otázka či to bude Google stáť päť miliárd USD.

Inkognito podľa Googlu neznamená neviditeľný

Celý spor, ako to vyzerá aj Z vyjadrenia Google, bude smerovať k rozlúsknutiu slova inkognito a čo si pod ním má Používateľ vybaviť. Keď spoločnosť tvrdí, že to neznamená neviditeľný, musí zákazník chápať skutočný význam. Ten je však otázny, pretože mnoho používateľov proste berie funkciu ako skutočnú ochranu. Prekvapenie nasleduje v momente, keď zistia, že to tak úplne nie je. Google zhromažďuje informácie o tom, kde radi nakupujú, aké dovolenky hľadajú, aká je ich obľúbená farba, či aká choroba ich aktuálne trápi.

Výsledok bude zaujímavý najmä z dôvodu, či súd Google určí, že pod pojmom inkognito má zákazník dostať skutočne anonymitu. Alebo poučenie od spoločnosti je tak postačujúce, že nikto nemôže očakávať ukrytie v sieti internet. Spor iba začal. Je dosť možné, že ako iné veľké prípady, skončí dohodou na určitej sume a výsledok sa tak nedozvieme.

Náš tip
Google Chrome automaticky vytvorí titulky k videám a zvukovému obsahu
22.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+