MojAndroid

Americký prezident Donald Trump sa dočkal mierne nečakaného výsmechu, a to prostredníctvom vyhľadávania Google. Stačí napísať slovo “idiot.” V tom momente sa pred používateľov dostane množstvo obrázkov s podobizňou úradujúceho prezidenta.Čiastočne za to môžu aj online aktivisti, ktorí protestujú proti pravidlám z dielne prezidenta týkajúcich sa nelegálnych prisťahovalcov a členov komunity LGBTQ. Prakticky sa však len chopili príležitosti, ktorá nastala.

Náš tip
Facebook, Google, Twitter a Microsoft chcú spolupracovať. Cieľom je prenos dát medzi aplikáciami
Náš tip
Prehliadač Chrome na Androide vypne karty na pozadí po 5 minútach nečinnosti

Donald Trump v spojení so slovíčkom “Idiot”

Niet pochýb o tom, že slovíčko “idiot” je v súčasnosti hojne využívané ako pejoratívny výraz resp. hanlivá nadávka. Vo svojom pravom význame označuje slovo “idiot” vysoký stupeň duševnej zaostalosti – vrodenej alebo zapríčinenej určitými chorobami. Týmto výrazom sa môže tiež označovať aj tzv. “slabomyseľnosť.” Ako sa však takýto kúsok podaril? Ako uviedol zdroj Guardian minulý týždeň, ide o menšiu manipuláciu s vyhľadávacím algoritmom.

“Existuje chýbajúci sociálny a ľudský kontext v niektorých typoch algoritmicky riadeného rozhodovania, a to je dôležité pre všetkých, ktorí sa zapájajú do týchto typov technológií v každodennom živote.” – hovorí kniha Algoritmy opozície od autora menom Safia Umoja Noble.

Dôležité bolo naviazať spojenie medzi fotografiami prezidenta a slovíčkom “idiot.” Vzhľadom na fakt, že spoločnosť Google sa snaží zasahovať do výsledkov vyhľadávania len minimálne a nemanipulovať favorizovanými fotografiami či výsledkami, tento efekt sa podarilo dosiahnuť zaujímavým ťahom.

Podľa USA Today, výsledky vyhľadávania upravilo aj niekoľko anglických článkov, ktoré spojili na titulke miestnu návštevu Donalda Trumpa v Londýne a skladbu “American Idiot” od populárnej americkej skupiny Green Day. Tieto články boli následne zdieľané ďalej, čo prepojeniu len pomohlo. Svoju úlohu tu zohrala služba Reddit, kde boli obdobné fotografie nahraté a výzvu posúvali ďalej.

Situáciu, ktorá nastala umocňujú aj svetové médiá, ktoré v pomerne veľkom rozsahu zverejňujú články a videá o tejto udalosti. Pravdepodobne tak ešte istý čas potrvá, kým táto kuriózna udalosť pominie. Prezident Trump sa ocitol v médiách už skôr aj z dôvodu, že na svoju komunikáciu používal zastaralý Android smartfón, ktorý neobsahoval potrebnú úroveň zabezpečenia. Dnes sa vracia do médií vďaka ďalšej kurióznej udalosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
23.7.2018
Zdroj: theverge.com, inquisitr.com, fortune.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+