MojAndroid

Bezpečnostné chyby sú bohužiaľ častým javom v mobilných aplikáciach a to aj u oficiálneho obchodu Google Play, Spoločnosť Google sa preto rozhodla vytvoriť špeciálny tím, ktorý bude podľa portálu ZDnet vyhľadávať chyby v citlivých aplikáciách. Konkrétne by malo ísť o aplikácie, ktoré súvisia s epidémiou koronavírusu a blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami.

Google

Pripravovaný bezpečnostný tím odhalila ponuka práce

Tento plán prezradila ponuka práce na stránkach spoločnosti Google v sekcii Kariéra. Tá ponúka pozíciu manažéra bezpečnostných  inžinierov. Jeho tím bude hľadať bezpečnostné chyby v citlivých aplikáciach tretích strán obchodu Google Play a následne navrhne opravy slabých miest dotknutým vývojárom. Pre pozíciu je nutná 5-ročná skúsenosť s kontrolou zabezpečenia Android aplikácií a 5-ročná skúsenosť s vedením bezpečnostných inžinierov.

Podľa softvérového manažéra Google Play Protect, Sebastiana Porsta, sa má tím zamerať hlavne na aplikácie súvisiace s blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami a na aplikácie, ktoré slúžia pre monitorovanie ľudí nakazených koronavírusom Covid-19.  Neskôr pravdepodobne pribudnú aj ďalšie typy citlivých aplikácií.

Tím by mal kontrolovať aj aplikácie s menším počtom stiahnutí

Nový tím bude pracovať nezávislé od iného známeho programu Googlu nazvaného Google Play Security Reward Program (GPSRP). Ten sa totiž zameriava na odhaľovanie chýb iba u aplikácií, ktoré majú viac ako 100 miliónov používateľov. Tento krok chváli aj známy bezpečnostný analytik slovenskej softvérovej spoločnosti ESET Lukáš Štefanko.

Podľa neho nie je totiž ľahké odhaliť bezpečnostné chyby s takým vážnym dopadom na používateľa a ich hľadanie si vyžaduje čas aj skúsenosti. Momentálne prevládajú bezpečnostné obavy hlavne v súvislosti s americkými prezidentskými voľbami, ktoré by mali kvôli epidémii koronavírusu prebiehať hlasovaním poštou. Súčasný americký prezident Donald Trump už teraz takéto hlasovanie spochybňuje a varuje pred podvodmi. Jeho oponenti tvrdia, že si tak pripravuje pôdu, aby mohol po prípadnom neúspechu voľby spochybniť.

Náš tip
OnePlus Nord: Aktualizácia vylepšuje notifikácie a fotoaparát
5.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+