MojAndroid

Google pripravuje nový operačný systém, ktorý by nemal byť založený na Linuxe. Má to byť z toho dôvodu, že tento nie je vhodný pre menej výkonné zariadenia, ako infotainment systémy v automobiloch alebo GPS navigácie. Internetový Gigant sa preto rozhodol, že vytvorí nový OS s názvom Fuchsia, ktorý bude špeciálne navrhnutý práve pre takéto prístroje.

Nový OS má stavať na kerneli s názvom Magenta, ktorý je navrhnutý ako konkurencia pre komerčné riešenia FreeRTOS a ThreadX. Vďaka tomu má bez problémov fungovať v podstate na ktoromkoľvek zariadení. Ako používateľské prostredie má byť použitý Googlovský Flutter, pričom oficiálnym programovacím jazykom OS sa stane Dart. O vykresľovanie grafiky sa stará Escher, ktorý podporuje rôzne efekty, vrátane tieňov, odrazov, svetelného rozptylu a všetkých kľúčových komponentov Material dizajnu.

Fuchsia má byť kompatibilná so zariadeniami s 32 a 64 bitovými procesormi ARM, ako aj so 64-bitovými PC. Ak ste dostatočne skúsení, môžete si ho skompilovať a spustiť už dnes na reálnom PC alebo na virtuálnom stroji. Google tiež potvrdil, že čoskoro bude dostupný aj pre Raspberry Pi 3.

Určite sa pýtate, prečo by Google v tichosti vytváral nový operačný systém pre mobily aj počítače. Jednou z odpovedí by mohla byť snaha, v budúcnosti zlúčiť operačné systémy Android a Chrome OS. Je však možné, že Google Fuchsiu použije podobným spôsobom ako Samsung. Ten tiež vyvíja vlastný Tizen OS, ktorý využíva v niektorých svojich produktoch namiesto Androidu – napríklad v inteligentných hodinkách. Na druhej strane je tu ešte stále aj tá možnosť, že ide iba o experiment, z ktorého nebude nakoniec nič.

Zdroj: androidpolice

 

15.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+