MojAndroid

Služba Google Photos doteraz dokázala analyzovať uložené fotky a hľadať napríklad konkrétnu tvár, miesto, vec, či dokonca abstraktnejšie pojmy, ako “západ slnka”, či “šťastný”. Vie dokonca priradiť emoji k obrázkom v galérii, ale nedokázala vyhľadať text na fotografiách pomocou OCR (optical character recognition, optické rozoznávanie znakov, pozn. red.). Google Photos sa v oblasti rozpoznávania textu naozaj pohlo, pretože teraz to už dokáže. O novinkách informoval web Android Police.

Vyhľadávanie aj nejasnejších nápisov

Rozoznávanie textu na obrázkoch sa pomaly rozširuje medzi jednotlivých používateľov. Ak chcete funkciu otestovať, napíšte akýkoľvek text (ktorý si myslíte, že sa nachádza na vašich fotkách) a počkajte na zobrazenie výsledkov. Nižšie možno vidieť výsledky troch vyhľadávaní. Čo je milo prekvapivé, pri hľadaní slova “coffee” vyhľadávač rozoznal Starbucks – nápis umiestnený na pozadí fotografie. Pri vyhľadávaní slova “bounce” taktiež našiel zodpovedajúcu fotku, napriek tomu, že nápis na fotke obsahuje obrátené písmeno N.

Iné znaky ako latinka tiež nie sú problémom

Vyhľadávanie tiež podporuje aj iné znaky, ako latinku a tiež iné jazyky ako angličtina. Na obrázkoch nižšie bol pokus o vyhľadávanie s arabskými znakmi a v cyrilike. Keď už používateľ nájde hľadaný obrázok alebo má otvorený obrázok s textom, jednoducho môže použiť tlačidlo Google Lens na dolnej lište pre zobrazenie textu. Tento text je potom možné skopírovať a vložiť inde, preložiť, či vyhľadať.

Funkcia však ešte nie je zjavne úplne funkčná, pretože v niektorých prípadoch nebola schopná nájsť na fotkách úplne jasné časti textu. Google Lens však na týchto obrázkoch vedel text nájsť, takže to nebude problém optického rozoznávania znakov. Skôr môže byť problém na strane vyhľadávacieho algoritmu. Konkrétna verzia Google Photos nie je potrebná, keďže funkcia je rozširovaná na strane servera.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

27.8.2019
Zdroj: androidpolice

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+