MojAndroid

Cloudová služba od Google, známa ako Fotky, je určená najmä pre používateľov smartfónov s obmedzenejším interným ukladacím priestorom. Ponúka neobmedzenú zálohu vašich fotografií, nuž, na druhú stranu nejaké tie obmedzenia sa nájsť dajú. Nie je ich však nejak veľa a klady prevažujú nad zápormi. Aké sú teda Google Fotky a čím sú také úžasné?

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Poteší používateľov s malým úložiskom

Tento článok píšem z mojich vlastných skúseností. Keďže som vlastníkom smartfónu Xiaomi Mi 9 v 64 GB verzii, som na cloud s fotkami v mojom prípade odkázaný. Často fotím a nahrávam videá. Tieto médiá zaberajú obrovské množstvo v internom úložisku. Môj predchádzajúci telefón disponoval slotom na microSD kartu, ktorý som si extrémne cenil, no bol potrebný upgrade. Bral som na vedomie, že daný vlajkový model od Xiaomi nedisponuje slotom na pamäťovú kartu a občas sa zamýšľal nad tým, prečo som sa nerozhodol pre 128 GB variant.

Ten však potrebný koniec koncov nebol, vďaka službe Google Fotky. Tá umožňuje zálohu fotografií a videí, pričom už je iba na vás, či sa rozhodnete pre zálohu v plnej kvalite alebo v tej komprimovanej. Na zálohu médií v plnej paráde máte k dispozícii zadarmo 15 GB, avšak tento priestor môžete navýšiť na 100, 200 alebo aj enormných 2000 gigabajtov. Jednotlivé ceny a ďalšie bonusové služby môžete vidieť na obrázku nižšie alebo po prejdení na stránku spoločnosti. Taktiež je známe, že pokiaľ vlastníte telefón z radu Google Pixel, máte k dispozícii neobmedzené úložisko aj pre plnú kvalitu nahrávaných médií.

google fotky cena
Cenník Google Fotiek

Vysoká kvalita postačuje, avšak zálohujte tú pôvodnú do PC

Bežnému človeku úplne skvelo postačí štandartný, neobmedzený balík. Ten používam aj ja a možno sa pýtate, či mi nevadí znížená kvalita fotografií. Úprimne, rozdiely vidím iba v prípade videí a navyše, všetky fotografie mám zálohované v svojom počítači. Čiže Google Fotky používam ako prenosnú galériu so zvečnenými momentami. Niektoré fotky sú načítané v pamäti aplikácie, no na prevažnú väčšinu z nich potrebujem internetové pripojenie, čo mi však nerobí problém.

Prítomnosť šikovných funkcií

Nesmiem zabudnúť spomenúť občas otravné pripomienky Google Fotiek, ktoré napríklad navrhujú rôzne koláže z fotografií v danom dni. Našťastie je možné notifikácie appky vypnúť. Medzi tie lepšie vymoženosti patrí potom vyhľadávanie konkrétnych fotografií podľa miesta nasnímania, predmetu na obrázku či dokonca mena dotyčnej osoby. To s tým menom funguje tak, že umelá inteligencia automaticky rozpozná jednotlivé osoby podľa tváre na všetkých vami nahrávaných fotografiách. Vám už potom stačí ich len pomenovať a následne všetko jednoducho nájdete vo vyhľadávaní (horná lišta).

Automatickú zálohu radšej vypnite

V appke existuje funkcia na automatickú zálohu, no tú vám neodporúčam používať, keďže spôsobí mnohokrát chaos a otázku, ktoré fotky a videá už zálohované máte a ktoré naopak nie. Osobne som zvyknutý presúvať najnovšie fotografie do počítača a z neho následne na internetovú stránku Google Photos. Nahrávané médiá sa potom objavia aj v samotnej mobilnej aplikácii.

Používate Google Fotky? Pokiaľ áno, aké sú vaše doterajšie skúsenosti? Platíte si za túto skvelú službu? Ak poznáte podobnú, poprípade ešte lepšiu a praktickejšiu appku, dajte nám o nej vedieť v komentároch pod článkom.

29.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+