MojAndroid

S príchodom júna sa v obľúbenej službe Google Fotky odohrala obrovská zmena. Google od 1. júna 2021 prestal ponúkať neobmedzené bezplatné úložisko na fotografie.

Všetky nahraté súbory sa začali započítavať do 15 GB kapacity, ktorá je dostupná bezplatne. Množstvo používateľov sa na túto skutočnosť pripravovalo dlhší čas, niektorí dokonca siahli po alternatívnych možnostiach. Jún prišiel a stala sa veľmi zvláštna vec.

Postupné nasadzovanie

Ako upozornil portál AndroidPolice, časť používateľov služby Google Fotky si všimla, že fotografie a videá sa im stále nezaratúvajú do bezplatne ponúkanej kapacity. Z dostupných 15 GB si jednoducho neukrajovali nič, hoci to tak už malo byť.

Ukázalo sa, že nejde o žiadnu chybu. Google oficiálnou cestou vysvetlil, že príčinou v pozadí je to, že nové podmienky sú do praxe nasadzované postupne. Pre niektoré účty limit platí už okamžite od 1. júna, na ďalšie ešte neprišiel rad.

Hoci nie je známe kedy presne bude nové správanie služby Google Fotky rozšírené úplne na všetky používateľské účty, netreba sa zbytočne tešiť. Celé je to len dočasné a postupne na rad prídu všetci. Je to otázkou veľmi blízkej budúcnosti, preto si treba svoje úložiska dať do poriadku tak či tak.

Oneskorená aktualizácia

Google ale uvádza aj ďalšie možné vysvetlenie. Pri spracovávaní nahratých súborov môže dochádzať k odozve. To znamená, že krátky čas po uložení súborov ešte nedošlo k aktualizácii prehľadu o využití kapacity. 

Z pohľadu používateľa to vyzerá tak, že nahraté súbory nezaberajú žiadne miesto. Po určitom čase ale dôjde k aktualizovaniu využívanej kapacity a zobrazí sa správny údaj, kedy už bude jasné, že súbory miesto predsa len zaberajú. 

Na toto prípadné oneskorenie si treba dávať veľký pozor hlavne pri nahrávaní väčšieho objemu dát. Google síce môže ukazovať, že úložisko má stále dostupné voľné miesto, no proces nahrávania bude zrušený pretože, to tak reálne nebude. Za tým všetkým je pritom len oneskorenie.

Alternatívne služby

Ak vaše úložisko v Google Fotkách zaplníte, máte niekoľko možností. Buď si predplatíte väčšie úložisko alebo svoje fotografie budete uploadovať do inej služby, kde budete mať dostatok voľného priestoru. Zoznam najlepších alternatív sme zhrnuli v článku Google Fotky: Vyberáme najlepšie alternatívy na zálohovanie fotografií.

Náš tip
Android možno dostane užitočnú funkciu, ktorú poznáme z iOS
21.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+