MojAndroid

Pokiaľ sa nachádzate napríklad v cudzom meste a vidíte budovu, ktorú nepoznáte, nezúfajte. Existuje funkcia s názvom Google Lens, ktorá vám to jednoducho povie. Funkcia spája umelú inteligenciu s fotoaparátom v smartfónoch tak, že zariadenie nebude len vidieť to čo vidíte vy, ale bude tomu aj rozumieť. Niektoré smartfóny majú funkciu integrovanú priamo do aplikácie fotoaparátu, no väčšina nie. To ale nevadí. Stačí stiahnuť aplikáciu Google Fotky a z rozpoznávania objektov na fotografiách sa môžete tešiť aj vy. Google Lens je funkcia, ktorá dokáže identifikovať miesta, knihy, rastliny, maľby či zvieratá. Je súčasťou aplikácie Google Fotky, môžete ju teda nájsť v každom zariadení s Androidom.

Má to však háčik

Aplikácia funguje veľmi dobre, väčšinu objektov, hlavne tých známejších rozozná bez problémov. Pokiaľ však máte nastavený jazyk vášho smartfónu na slovenčinu, máte smolu. Ak ho ale nastavíte na angličtinu, Google Fotky vám pri zobrazení fotografie ponúknu novú ikonku, ktorú ste predtým nemali. Po kliknutí na ňu začne rozpoznávanie objektu, ktorý sa nachádza na fotografii. Okrem budov, dokáže rozoznať prakticky všetko. Aplikácii nerobí problém text, kvety, elektronika či iné objekty.

Vyhľadávanie známych budov a objektov je bezproblémové, nájde prakticky všetko. V prípade elektroniky a iných objektov to je celkom slušné, no nie vždy je výsledok správny.

Keďže je to od Googlu, po rozoznaní objektu sa vám automaticky zobrazí aj jeho vyhľadávanie na internete, takže následne o ňom môžete získať viac informácií. Niekedy si však Lens pomýli veci, ktoré by si pomýliť nemusel. V tomto článku sme vás napríklad informovali o tom, že si pomýlil Google Pixel 2 s iPhonom.

Výrobcovia však môžu túto funkciu integrovať priamo do fotoaplikácií svojich zariadení. Naša redakčná Xperia XZ2 ju obsahuje. Už pri fotografovaní teda vidíme, čo sa pred nami nachádza. Všetko v reálnom čase. V najbližšej budúcnosti by túto funkciu priamo vo fotoaparáte mali obsahovať aj zariadenia od LG, Xiaomi, Motorola, Nokia či OnePlus, takže ak ju chcete mať, nemusíte vlastniť Google Pixel, prípadne Xperiu. Na týchto zariadeniach to bude fungovať dokonca aj v slovenčine.

Vyskúšať môže každý

Pokiaľ by ste chceli vyskúšať funkciu aj vo vašom Android zariadení, stačí stiahnuť aplikáciu Google Fotky a nastaviť jazyk telefónu na angličtinu. Potom už môžete prechádzať fotografiami a baviť sa tým, čo vám Google Lens ukáže. Tu je pár zaujímavých záberov, ktoré sme vyprodukovali my:

Ak máte aj vy nejaké zaujímavé výsledky z tejto aplikácie, neváhajte sa o ne s nami podeliť v diskusii pod článkom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

21.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+