Možno ste už počuli o tom, že každý používateľ môže požiadať spoločnosť Google, aby odstránila z vyhľadávača všetky výsledky týkajúce sa tejto konkrétnej osoby. Európski občania mali právo na takéto odstránenie svojej osoby z vyhľadávania už takmer dva roky, no až doteraz bolo odstránenie z vyhľadávania veľmi strohé. Ak napríklad nemecký občan požiadal o vymazanie výsledkov o svojej osobe, tieto výsledky boli vymazané iba z nemeckej verzie vyhľadávača, no informácie zostali dostupné v medzinárodnej verzii Google.com. To by sa ale teraz malo zmeniť.
Hoci informácie ešte nie sú potvrdené, je pravdepodobné, že sa dočkáme pomerne radikálnej zmeny a pri odstránení výsledkov vo vyhľadávaní o konkrétnej osoby budú tieto výsledky odstránené zo všetkých ostatných verzií vyhľadávača. Podmienkou ale zostáva, že tieto výsledky sa nezobrazia iba vtedy, ak je vyhľadávanie vykonávané v tej krajine, z ktorej pochádza konkrétny používateľ. To znamená, že informácie o vyššie spomenutom nemeckom občanovi by sa nezobrazili ani vo výsledkoch vyhľadávania v medzinárodnej verzii vyhľadávača, pokiaľ by bolo hľadanie uskutočnené v Nemecku.
Novinka je iba pokračovaním právnych problémov, ktoré má Google už pomerne dlho v mnohých častiach sveta. Aby ale spoločnosť vyhovela požiadavkám vlád, musí robiť aj takéto rozhodnutia. Ťažko povedať, koľkých ľudí toto rozhodnutie ovplyvní, no v každom prípade ide o zaujímavú novinku, ktorá by mohla začať platiť už v najbližšej dobe.
Takze nic sa nezmenilo …..super info dakujeme.
Akože nie? Páči sa mi tento trend, pretože technologický giganti majú prístup k údajom, ktoré by im ľudia nikdy v minulosti neposkytli. Dnes je realita taká, že im ich dávajú dobrovoľne a budú ich požadovať stále viac, presnejšie, častejšie apod…
Takto google aj ostatní vidia, že európski spotrebitelia sú ťažší oriešok a googlu neostáva nič iné, len drahocenné údaje odstraňovať.
Ale ten trend je uplne v poriadku len ten proces je zdlhavy a naco vobec niekto zbiera o nas nejake udaje uz to by malo byt trestne.
to áno, ten proces je bohužiaľ zdĺhavý kvôli byrokracii
Odstranovat, alebo skryvat? Ako EU zisti, kde tie data realne sidlia? Je to len tlak na google vyvojarov, aby sa s tym lepsie pohrali a priniesli novu featuru, s ktorou bude spokojna aj eu :-)
Ak som tom dobre pochopil nato aby sa to dalo obísť stačí obyčajný TOR. No to je akože výhra.