MojAndroid

Tento týždeň oznámila spoločnosť Google zásadnú zmenu v rámci politiky distribúcie svojho operačného systému Android OEM výrobcom smartfónov a tabletov. Po novom bude od výrobcov požadovať poplatok za každé Android zariadenie, ktoré bude v EU predávané s nainštalovanými Google aplikáciami vrátane obchodu Google Play. Jedná sa o reakciu na pokutu vo výške 4,34 miliárd eur od Európskej Únie za zneužitie monopolného postavenia medzi mobilnými operačnými systémami k presadzovaniu svojich služieb a vyhľadávača. K balíčku Google aplikáciuí si budú môcť výrobcovia zdarma nainštalovať Google Chrome a vyhľadávač. Cenu balíčka teraz odhalil vďaka uniknutému dokumentu web The Verge.

Na cenu bude mať vplyv krajina aj hustota pixelov displeja

Cena za balíček by sa mohla vyšplhať až na sumu 40 dolárov v závislosti od krajiny, kde sa bude zariadenie predávať. Krajiny by mali byť rozdelené do troch kategórií. V najvyššej s najvyššími poplatkami sa nachádzajú Veľká Británia, Švédsko, Holandsko, Nemecko a Nórsko. Následne sa cena líši podľa hustoty pixelov displeja. Vo Veľkej Británii by teda výrobca za zariadenie s hustotou pixelov vyššou než 500 PPI musel zaplatiť 40 dolárov, nad 400 PPI 20 dolárov a v prípade, že by bolo nižšie, len 10 dolárov. V krajinách z najnižšej kategórie by v prípade displejov s najnižšou hustotou pixelov mohol byť len 2 a pol dolára. Výrobcovia, ktorí nebudú mať v zariadení nainštalovaný Google Chrome, už nebudú dostávať svoj podiel z cielenej reklamy ako doteraz.

21.10.2018
Zdroj: PhoneArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+