MojAndroid

Len prednedávnom obdržala spoločnosť Google značnú pokutu potvrdenú Európskou komisiou, ktorá bola vo výške viac ako 2 miliardy eur. Aktuálne je spoločnosť Google opäť pod drobnohľadom a je pravdepodobné, že táto situácia vyústi do ďalšej vysokej pokuty. V hre je tentokrát aj operačný systém Android a Obchod Play.

Problém tentokrát zasahuje aj do operačného systému Android či Obchodu Play

Spoločnosť Google je sledovaná voči zneužívaniu svojho dominantného postavenia na trhu. Podľa dostupných informácií malo dôjsť k vedomému obmedzovaniu niektorých výrobcov smartfónov. Obmedzenie sa malo týkať prístupu k Obchodu Play a tiež k ďalším službám z dielne spoločnosti Google. Výrobcovia boli obmedzený v prípade, že odmietli využívať Google ako vstavaný vyhľadávač a Google Chrome ako vstavaný internetový prehliadač.

Náš tip
Smartfóny Google Pixel a Nexus získavajú júlové bezpečnostné opravy

Spoločnosť mala mať výhrady rovnako k niektorým upraveným verziám Androidu od svojich partnerských výrobcov. Okrem hroziacej pokuty je možné, že dostane spoločnosť Google výrazné odporúčanie oddeliť ponúkanie svojich produktov (myslí sa tým ponúkanie operačného systému Android a ďalších služieb od Googlu separátne).

Spoločnosť Google pripravuje voči prípadu odvolanie

„Spoločnosť Google používa operačný systém Android ako trójskeho koňa s cieľom oklamať svojich partnerov, získať monopol na mobilnom trhu a kontrolovať dáta používateľov,“ vyhlásil už skôr v roku 2013 Thomas Vinje zo skupiny FairSearch.

Náš tip
Akcie spoločnosti Alphabet (Google) klesli o 86 %! Dôvod je úsmevný

Práve skupina FairSearch podala sťažnosť Európskej komisii. Skupina taktiež šíri myšlienku, že pre Google toto nie je posledný priestupok. Údajne ak spoločnosť Google ostane nepotrestaná, jej arogantné chovanie na trhu sa môže časom preniesť aj medzi trh s počítačmi či inou elektronikou. Ani jedna z udelených sankcií ešte nemusí znamenať koniec celej kauzy. Spoločnosť Google totiž zvažuje odvolanie a prípad tak pravdepodobne naberie ďalšie obrátky.

Zdroj: theverge, gsmarena

8.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+