MojAndroid

Keď spoločnosť Google minulý rok predstavila svoju dvojicu vlajkových lodi Google Pixel 2 a Pixel 2 XL, väčšina ľudí zamerala svoju pozornosť len na ich hardvérovú výbavu alebo skvelý fotoaparát. Málokto kto si ale vtedy všimol, že Google s novými Pixelmi uviedol na trh nový formát eSim. Samozrejme dôvodom bol aj to, že využiť ho vtedy mohli len americkí zákazníci a dodnes ho môžu využívať len obyvatelia pár ďalších krajín. Dôvodom je malá rozšírenosť tohto formátu u mobilných operátorov vrátane slovenských, ale aj u výrobcov android smartfónoch.  Iba tento týždeň prišla táto technológia aj na Slovensko pod záštitou operátora Orange. Google teraz na svojom blogu oznámil úsilie rozšíriť tento formát u všetkých výrobcov android zariadení.

Ako toho chce docieliť nieje momentálne jasné. Cieľom je, aby podporu eSIM mali nielen všetky Android smartfóny ale aj nositeľná elektronika ako smart hodinky. Výhoda takého riešenia je zrejmá. Narozdiel od klasickej SIM Karty (miniSIM, microSIM, nanoSIM) pri formáte eSIM nepotrebujete pri zmene mobilného operátora vkladať do telefónu žiadnu fyzickú SIM kartu. Tá je totižto napevno nainštalovaná na základnej doske smartfónu. Pokiaľ dôjde k zmene operátora, stačí zadať potrebné údaje v smartfóne pre pripojenie sa do novej mobilnej siete. Formát eSIM využíva v USA aj virtuálny mobilný operátor Google Fi.

Náš tip
Orange spúšťa podporu pre eSIM, zatiaľ iba v hodinkách Samsung Galaxy Watch
7.12.2018
Zdroj: Google Blog

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+