MojAndroid

Prenášanie súborov zo zariadenia na zariadenie sa nám dnes môže javiť ako extrémne jednoduchá vec. Existuje totiž technológia Bluetooth a dostupné sú aj rôzne cloudy či sociálne siete, cez ktoré môžete súbory poslať svojim známym. Treba však povedať, že prenášanie súborov môže byť ešte o čosi jednoduchšie. Ak ste si niekedy vyskúšali funkciu AirDrop od Apple, tak určite viete, o čom hovoríme.

Bude fungovať na viacerých platformách

Používatelia jablčných zariadení by s týmto našim tvrdením isto súhlasili, keďže práve AirDrop je jednou z ich dlhodobo najobľúbenejších funkcií. Aj táto funkcia má však svoje obmedzenia. S jej pomocou sa dajú súbory odosielať len na zariadenia vo vašom blízkom okolí, keďže AirDrop využíva Bluetooth na vytvorenie peer-to-peer Wi-Fi pripojenia medzi dvoma zariadeniami. No a z pohľadu používateľa Android smartfónu je najväčším obmedzením to, že týmto spôsobom so sebou dokážu komunikovať len zariadenia, ktoré na sebe nesú logo nahryznutého jablka. Ak by ste teda takto chceli poslať nejakú fotografiu z iPhonu na akýkoľvek Android, skončili by ste sklamaný.

Teraz sa však zdá, že toto sklamanie sa čoskoro podarí vyriešiť spoločnosti Google. Tá totiž, podľa zistení portálu 9to5Google, pracuje na alternatíve pre túto populárnu funkciu. Nemala by pritom fungovať len na zariadeniach so systémom Android, ale podporovať by mala aj cross-platform. Zatiaľ táto funkcia v podaní Google nesie názov Fast Share a v zásade funguje presne tak ako AirDrop. Na prenos teda využíva bezpečné Wi-Fi pripojenie vytvorené cez Bluetooth. Fast Share však v porovnaní s AirDropom má ponúknuť zopár rozdielov. Podľa všetkého nebude možné tento prenos súborov obmedziť len na vaše kontakty.

Presný dátum zatiaľ známy nie je

Ak teda budete mať funkciu Fast Share aktívnu, všetky zariadenia, ktoré ju vo vašom okolí budú podporovať, vám budú môcť niečo poslať. Následne bude len a len na vás či odosielané súbory prijmete. Ďalší rozdiel sa týka toho, čo prostredníctvom tejto funkcie budete môcť odoslať. Funkcia totiž nebude obmedzená len na súbory, ale bude podporovať aj posielanie krátkych úryvkov textu. No a posledný rozdiel sa týka už načrtnutej podpory viacerých platforiem. Fast Share má fungovať na Android smartfónoch a tabletoch, Chromebookoch, WearOS hodinkách a na iPhonoch. Zariadenia s iOS však budú k správnemu fungovaniu vyžadovať špeciálnu aplikáciu.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa Google rozhodne túto funkciu sprístupniť pre širokú verejnosť. Jasné však je, že funkcia Fast Share nebude viazaná na novú verziu systému Android. Pôjde totiž o jednu zo Služieb Google Play, ktorá by sa mala po sprístupnení dostať rýchlo do všetkých zariadení.

3.7.2019
Zdroj: Engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+