MojAndroid

Google Drive je cloudové úložisko, ktoré má obrovskú používateľskú základňu najmä vďaka Androidu a aj popularite Gmailu a iných služieb Google. Štandardne je k dispozícii 15 GB úložného miesta zadarmo, pričom z času na čas sa objaví nejaká jednorazová ponuka, vďaka ktorej je možné získať pár GB navyše. V čase 4K videí, množstva fotografií, ktoré spravíme každý rok a ďalších zálohovaných súborov toto nie je pre každého dostatočná kapacita. Našťastie, existuje služba Fotky Google, ktorá sa postará aspoň o bezplatné zálohovanie fotografií a videí. To platí ale iba v prípade, že si zálohujete obsah v obmedzenom rozlíšení. Ak sa ale náhodou pomýlite, nevedomky môžete prísť o gigabajty miesta vo vašom úložisku Drive.

Náš tip
NÁVOD | Ako uvoľniť miesto v pamäti pomocou aplikácie Google Fotky
  1. Celá finta spočíva v jednoduchej funkcii, ktorú ponúkajú Fotky Google – transformácia fotografií a videí vo väčšom rozlíšení ako dovoľuje bezplatné úložisko. To znamená, že v Google Fotkách sa nájdu fotografie s rozlíšením nad 16 MP a videá s rozlíšením viac ako Full HD a tieto súbory sa pretransformujú na maximálnu veľkosť, ktorú Fotky Google uchovajú zadarmo.
  2. V závislosti od toho, ako Fotky Google používate, takto môžete ušetriť až niekoľko gigabajtov miesta. Či takéto súbory vôbec máte môžete overiť v nastaveniach Fotiek Google na tomto odkaze, ktorý si ale musíte otvoriť v počítači. 
  3. Kliknite ma možnosť Získať miesto v úložisku a následne sa zobrazí vyskakovacie okno, ktoré vám povie, koľko miesta môžete takto ušetriť. Informácie o tom, či Fotky Google zaberajú nejaké miesto vo vašom úložisku Google Drive, nájdete aj na tomto odkaze po kliknutí na možnosť Zobraziť podrobnosti. 
  4. Ak sa rozhodnete nadrozmerný obsah skomprimovať, budete upozornení, že to môže trvať dlhšie. Nepotrebujete k tomu ale mať otvorenú stránku či spustený počítač, keďže komprimácia prebieha na strane serveru. 
  5. Výsledkom komprimácie je uvoľnené miesto v Google Drive, pričom závisí naozaj od vás, koľko toho miesta bude. Samozrejme, ak si chcete ukladať fotografie v pôvodnej kvalite, tento návod nie je pre vás. Na druhej strane, ak si to postupom času rozmyslíte, takto jednoducho môžete skomprimovať všetky vaše fotografie a videá, ktoré ste pôvodne plánovali ukladať v pôvodnej kvalite, no neskôr ste si to rozmysleli. Po správnom prebehnutí procesu vám aj zmizne tačidlo Získať miesto v úložisku. 

Ide o veľmi jednoduchý proces, ktorý poteší najmä tých používateľov, ktorí takto omylom zálohovali niektoré svoje fotografie v plnom rozlíšení a ukrojili si tak zo svojho miesta v Google Drive. Stať sa to môže napríklad aj vtedy, keď si stiahnete desktopovú aplikáciu na zálohu fotografií a zálohujete si staré fotografie z počítača vo vysokom rozlíšení. Nižšie ešte prikladáme screenshoty detailu nášho Google Drive úložiska pred a po komprimácii.

Voľné miesto v Google Drive pred komprimáciou nadrozmerných fotiek a videí vo Fotkách Google.
Voľné miesto v Google Drive po komprimácii nadrozmerných fotiek a videí vo Fotkách Google.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
29.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+