MojAndroid

Google dostal od francúzskeho protimonopolného úradu pokutu vo výške 220 miliónov eur za zneužitie jeho dominantného postavenia v online reklame. Podľa portálu France 24 praktiky, ktoré americký gigant používal pri predaji reklám, „penalizujú konkurenciu spoločnosti“.

Vyšetrovanie bolo spustené na základe sťažnosti spoločnosti News Corp., francúzskej skupiny Le Figaro a belgickej spoločnosti Rossel La Voix. Google údajne uprednostnil svoju vlastnú službu AdX pred službami konkurentov v nákupe a predaji reklamných plôch na internete. Klienti, ktorí sa pokúšali umiestniť reklamy na webové stránky alebo do mobilných aplikácií pomocou konkurenčných platforiem, často zistili, že museli zaplatiť viac, ako klienti Googlu.

Google plánuje v najbližších mesiacoch zmeniť svoje praktiky

Google obvinenie nespochybnil a rozhodol sa zmeniť svoje praktiky. Právna riaditeľka spoločnosti Google France Maria Gomri v pondelok uviedla, že spoločnosť posledné dva roky spolupracuje s francúzskym dozorným orgánom na zmenách týkajúcich sa najmä platformy Google Ad Manager. Taktiež uviedla, že zmeny prijaté počas rokovaní by „uľahčili portálom využívať údaje a nástroje Googlu s inými reklamnými platformami“. Zmeny sa budú v nasledujúcich mesiacoch testovať a následne budú aplikované verejne, niektoré z nich aj globálne.

Pokuta, ktorú spoločnosť Google dostala a jej záväzok zmeniť svoje praktiky „umožnia znovu nastoliť rovnaké podmienky pre všetkých hráčov a dajú portálom možnosť čo najlepšie využiť svoj reklamný priestor,“ uviedla vedúca úradu Isabelle de Silva.

Nie je to prvýkrát, čo Google dostal pokutu

Len minulý mesiac spoločnosť Google dostala pokutu kvôli tomu, že znemožnila spoločnosti Enel X Italia vyvinúť vlastnú aplikáciu pre Android Auto. Vyšetrovanie proti americkej spoločnosti začalo nedávno aj Nemecko, ktoré sa rozhodlo preveriť licenčnú platformy News Showcase, či nezahŕňa „neférové podmienky“.

Náš tip
Pravidlá lietania s dronom: Slovensko negatívne vyčnieva

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+