MojAndroid

Google sa dnes, v nedeľu 28. októbra, pripája k oslavám 100. výročia vzniku Československa. Domovskú stránku slovenského a českého Googlu zdobí špeciálny Doodle, ktorý zobrazuje Pražský a Bratislavský hrad v oválnom rámiku s číslovkou 100 a logom Googlu. Sviatočné logo Googlu vytvorila sanfranciská animátorka Cynthia Cheng. Upravená domovská stránka Googlu zároveň odkazuje aj na virtuálnu podobu spoločnej Česko-slovenskej a Slovensko-českej výstavy, ktorú pre online platformu Google Arts and Culture pripravilo Národní muzeum v Prahe v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Výstava v múzeu aj na internete

Ako sa spočiatku nereálny projekt Československa stal skutočnosťou, ktorá ovplyvnila životy miliónov obyvateľov nového štátu? To sú úvodné slová výstavy, na ktorej spolupracovali Slovenské národné múzeum a Narodní muzeum, venovanej 100. výročiu vzniku Československej republiky. V Bratislave bola výstava prístupná verejnosti od 27. apríla až do 9. septembra 2018. Samotná online výstava rozpráva príbeh Československa v štyroch tematických celkoch: Vznik Československa, Voľný čas, Šport a Viera v ére Československa. Je sprístupnená na platforme Google Arts & Culture a z pohodlia obývačky ju tak môžu navštíviť ľudia z celého sveta.

„Google Arts & Culture má dva hlavné ciele. Okrem toho, že poskytuje všetkým a všade neobmedzený prístup k umeniu a kultúre, pôsobí zároveň aj ako inovačný partner kultúrneho sektora. Spolupracuje s kultúrnymi inštitúciami po celom svete a pomáha im prostredníctvom špičkových technológií zdieľať a uchovávať kultúrne dedičstvo,“ hovorí produktová manažérka Google Arts and Culture Liudmila Kobyakova a dodáva: „Veľmi nás teší, že sme pri príležitosti 100. výročia založenia Československa mohli začať spolupracovať aj s Národným múzeom.“

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava patrí medzi kľúčové projekty pripravené k 100. výročiu vzniku spoločnej republiky a pripravilo ju Slovenské národné múzeum a české Národní muzeum. Projekt je už v polovici svojej cesty, skončila výstava v Bratislave a dnes sa otvára v Prahe. Na Bratislavskom hrade zaznamenala veľký úspech – výstavu, ako aj sprievodný program videlo spolu 76 683 návštevníkov,  vyjadril sa Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

V rámci virtuálnej prehliadky sú sprístupnené také artefakty a exponáty, ako napr. letecká bunda M. R. Štefánika, ktorú mal oblečenú aj v osudný deň tragického letu z Udine do Bratislavy, socha Svätého Floriána (pôvodom z 19. storočia, stredné Slovensko, Uhorsko), ktorá bola v 50-tych rokoch minulého storočia zachránená odvážnymi ľuďmi pred jej zničením Štátnou bezpečnosťou, tretry Emila Zátopka, ktorý vybojoval prvú zlatú olympijskú medailu ako československý pretekár z roku 1924, kronika trampskej osady Hebron či Zlatá růže z Velehradu.

28.10.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+