MojAndroid

Spoločnosť Google, prevádzkovateľ služby Google Docs (u nás Google Dokumenty), ktorá funguje ako on-line aplikácia pre vytváranie a správu textových, tabuľkových, prezentačných a formulárových dokumentov pred dvoma dňami pridala do možností exportu textových dokumentov formát ePub. Po dnes už bežne používanom exportnom formáte PDF sa tak tvorcovia dokumentov dočkali možnosti exportovať do súboru, ktorý je ľahšie čitateľný na viacerých zariadeniach a ponúka tak pre cieľového čitateľa väčší komfort.

Súbor ePub je formát súborov digitálnych kníh, ktorý vyvinula organizácia  International Digital Publishing Forum v snahe zlepšiť kompatibilitu a prostredie pre čitateľov digitálnych kníh. Štandard ePub umožňuje okrem iného niekoľko podstatných uľahčení pre čitateľa, napríklad prispôsobenie textu rôznym veľkostiam obrazovky, podporuje však aj takzvané pevné rozlíšenie, kde si autor dokáže rozlíšenie dokumentu nastaviť sám. V prípade dynamického upravovania veľkosti textu ale vzniká pre čitateľa oproti PDF súboru veľká výhoda, nakoľko nemusí, v prípade ak má dokument široké rozlíšenie, neustále približovať dokument aby dokázal napríklad na menších zariadeniach prečítať celý riadok. Formát ePub tak na rozdiel od PDF formátu takýto text vždy prispôsobí zariadeniu.

epub

V otázke kompatibility je formát ePub takmer 100% percentne kompatibilný, nakoľko väčšina elektronických čítačok kníh má medzi podporovanými formátmi okrem PDF aj ePub. Jedinou výnimkou je séria elektronických čítačiek kníh Amazon Kindle, ktoré majú svoj vlastný formát mobi.

Funkciu spoločnosť uvoľňuje v aplikácii Google Dokumenty postupne, nám v čase písania príspevku už bola táto možnosť umožnená. V prípade ak teda chcete uložiť svoj súbor do formátu ePub, v aplikácii Google Dokumenty v hlavnom menu kliknite na možnosť Súbor -> Stiahnuť ako -> Publikácia EPUB (.epub)

Autor: Jakub Bajzath

Zdroj: gsmarena

9.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+