MojAndroid

Podľa blogu platformy Google, spomína inžinier Darren Smith na deň, kedy bol Google Disk v roku 2012 spustený, so slovami:

“Všetci sme sedeli v konferenčnej miestnosti, bolo to niečo ako bojová izba. Pamätám si, ako sme sa všetci tešili, keď sme videli prvého používateľa, ktorý sa registroval.”

Pri vzniku Google Disku mali jeho autori oblečené tričká s nápisom “It exists”. Od uvedenia disku na trh sa udialo veľa vecí. Pri príležitosti oslavy desiatych narodenín tejto služby, prinášame najvýznamnejšie spomienky a udalosti, ktoré Google Disk zažil.

Tričko s nápisom
Tričko s nápisom | Zdroj: Blog Google

1. Aké boli začiatky?

Disk bol prvotne pre používateľov dostupný len prostredníctvom pozvánky. Darren spomína, že každý z tvorcov dostal určitý žetón, teda prístup k disku, ktorý mohol zdieľať so svojou rodinou alebo priateľmi. “Bolo skvelé sledovať ľudí, ako používajú niečo, na čom sme tak dlho pracovali,” tvrdí Darren.

2. Ukladanie súborov

Je ťažké si spomenúť na dobu, keď ste si nemohli stiahnuť a uložiť súbory z Gmailu priamo na Disk. Nebolo to však až tak dávno. Prílohy Gmail boli predstavené v roku 2013. To nám uľahčilo ukladanie súborov, a to tak, že už viac nemusíme sťahovať súbor po súbore.

3. Úložný priestor

Google Disk umožňuje uchovávať mnoho súborov. Presné čísla ste však ešte asi nepočuli. V svojom disku môžete uložiť až 1,02 milióna znakov v Dokumentoch Google, 10 miliónov buniek a 18,278 stĺpcov v Google Tabuľkách a 100 MB dát v Google Prezentáciách.

4. Logo aplikácie

Ikona Google Disku si prešla mnohými zmenami. Vývojári sa však dohodli na dizajne, ktorý všetci poznáme a zbožňujeme. Tento dizajn bol kedysi otočený trochu inak, za účelom pripomínania písmena D. Návrhári si ale všimli, že ikonka až príliš pripomína Google Play, a preto ju otočili. Keďže špička smeruje hore, predstavuje tak nahrávanie súboru na disk.

Google Drive
Google Drive
Developer: Google LLC
Price: Free
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot
  • Google Drive Screenshot

5. Prístup

Pre spoločnosť Google je najdôležitejšie, aby mal každý používateľ prístup ku všetkým službám, ktoré firma poskytuje. Každý by tak mal mať možnosť Google Disk používať a získať z neho čo najviac. Tejto skutočnosti pomohlo aj spustenie funkcie kompatibility čítačiek obrazovky v roku 2014, ktorá bola vytvorená špeciálne pre používateľov s oslabeným zrakom.

6. Úprava obrázkov

Laura Mae Martin, odborníčka na produktivitu Google, pravidelne publikuje tipy na lepší zážitok z používania Google Disku. Tento tip vám uľahčí prácu s obrázkami. V Disku kliknite na ikonu Nové, zvoľte možnosť Viac, a možnosť Nákresy Google. Skopírujte alebo nahrajte vami zvolený obrázok. Teraz ho môžete ľubovoľne upravovať, meniť jeho formát a zdieľať ho tak, ako ostatné súbory. Samozrejme môžete túto funkciu využiť aj na vytvorenie úplne nového obrázka, ktorý neskôr dokážete vložiť do prezentácie alebo dokumentov.

7. Vyhľadávanie

Ak patríte k tým používateľom, ktorí majú vo svojom Disku množstvo súborov, práve možnosť vyhľadávania vám uľahčí sa v nich orientovať. Túto funkciu Google priniesol vo februári tohto roku. Umožňuje vám nájsť to, čo hľadáte, na základe typu súboru.

8. Súkromie

Bezpečnosť používateľov a ich disku je pre spoločnosť dôležité. Preto Google vytvoril funkciu na detekciu podozrivých súborov, ochranu citlivých súborov a tiež aj novú možnosť zdieľania.

9. Zálohovanie a synchronizácia

V roku 2017 bola predstavená funkcia zálohovania a synchronizácie, ktorá umožnila lepšiu kontrolu pre používateľov nad zálohovaním ich súborov. V roku 2021 prišiel na trh Disk pre počítače, ktorý poskytuje jednoduchší prístup k súborom z hociktorého zariadenia, a tiež uľahčuje prácu s fotkami a súbormi.

10. Disk sa dá využiť naozaj hocikedy a hocikde!

Dareen tvrdí, že jedna z jeho najobľúbenejších spomienok Google Disku sa týka práve svadby jeho dcéry. “Keď sa moja dcéra vydávala, osoba, ktorá jej svadbu plánovala, s nami zdieľala všetky súbory a priečinky. Samozrejme, že na to použila náš Google Disk,” spomína Darren s úsmevom.

Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy A53 vs iPhone SE | VYHODNOTENIE

3.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+