MojAndroid

Realtime strategická hra Stacraft 2 od spoločnosti Blizzard patrí k jedným z najobľúbenejším turnajovým počítačovým hrám na svete. Profesionálni hráči si v turnajoch môžu prísť na slušnú sumu peňazí a po rokoch ich na turnajoch už máločo prekvapí. 24. januára sa ale odohral turnaj, ktorý si hráči tímu Team Liquid určite zapamätajú. Umelá inteligencia britských vývojárov DeepMind patriacich spoločnosti Google na turnaji drvivo porazila hráčov Grzegorza “MaNa” Komincza a Dario “TLO” Wünscha.

Umelá inteligencia (AI) od DeepMind už preukázala svoje schopnosti v predchádzajúcom turnaji v stolovej hre Go. Vývojári následne začali pripravovať umelú inteligenciu na turnaj v strategickej hre Starcraft 2. Umelá inteligencia nazvaná AlphaStar sa učila zo záznamov zápasov profesionálnych hráčov, ktoré podrobne analyzovala. V turnaji následne vyhrala v dvoch separátnych zápasoch po 5 hrách celkovým skóre 10:1. Dokázala presne vyhodnocovať taktiku živých hráčov, lepšie narábať so zdrojmi a efektívnejšie riadiť bojové jednotky. Paradoxne živí hráči boli lepší v rýchlosti a ich reakčný čas s počtom kliknutí bol lepší. To ale nestačilo na AI, ktorá napríklad nemusela strácať čas s ovládaním a približovaním mapy. V taktike a rozhodnutiach bola jednoznačne lepšia. A za akú stranu hrala AlphaStar v hre StarCraft 2? Za technologicky a inteligenčne vyspelú mimozemskú rasu Protoss.

Náš tip
Porušovanie GDPR sa nevypláca, Google zaplatí mastnú pokutu
28.1.2019
Zdroj: Kotaku

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+