MojAndroid

Spoločnosť Google odhalila svoje zistenia o tmavom režime a o tom, ako ovplyvňuje životnosť batérie. Počas tohtotýždňového summitu Android Developer Summit spoločnosť Google informovala vývojárov aplikácií, čo a ako majú robiť, aby dosiahli čo najlepšiu životnosť pre batériu zariadenia používateľa.

Aj na farbe záleží

Je všeobecne známe, že spotreba energie sa zvyšuje priamo úmerne so zvyšovaním jasu obrazovky. Avšak, aj zobrazovaná farba má vplyv na spotrebu energie. Na tento fakt sa zameral Google a poukázal, ako nočný režim môže pomôcť pri šetrení energie. Nižšie možno vidieť porovnanie testu so zariadeniami Google Pixel a iPhone 7. Tie majú AMOLED, resp. IPS LCD panel.

Na ďalších grafoch nižšie možno vidieť rozdiely v tom, koľko “energie” spotrebujú jednotlivé zobrazené farby na displeji pri plnom jase. Z ďalšieho grafu vyplýva, že biela zobrazená v plnom jase najviac “žerie baterku”.

Spoločnosť Google si asi uvedomila svoju chybu – biela farba pozadia je základom ich Material dizajnu, čo teda nie je pri šetrení energie najefektívnejšie. Možno Dark Mode by mohol tento problém vyriešiť alebo nasadenie iného odtieňa bielej farby. Ďalšou možnosťou by bolo pri novom Android Q zaviesť dizajn podobný Android Ice Cream Sandwich – zväčša tmavé pozadie.

Tmavý režim môže byť veľkou pomocou na zníženie spotreby elektrickej energie na zariadeniach s OLED displejmi, ale rovnako pozitívny účinok asi nebude mať pri LCD displejoch. Všetky pixely na LCD paneli sú napájané jedným zdrojom, zatiaľ čo pixely na OLED paneloch sú samo-svietivé.

Po týchto zisteniach by malo viac populárnych Android aplikácií zaviesť Dark Mode alebo Google by mohol aktualizovať svoj Material dizajn, aby boli využívané efektívnejšie odtiene farieb.

10.11.2018
Zdroj: gsmarena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+