MojAndroid

Google hľadal a našiel. Už je tomu viac ako desať rokov, čo tento internetový gigant našiel spôsob, ako si znižovať svoje daňové zaťaženie, a to celkom legálne. Stačí, že je tomuto modelu naklonená jedna z krajín, kde sídli dcérska spoločnosť. Tento mechanizmus sa však blíži ku koncu a Google bude musieť hľadať opäť.

Google má rád Írsko a Bermudy

Spoločnosť pred desiatimi rokmi našla spôsob, ako vyriešiť enormné daňové zaťaženie, ktoré sa na ňu začalo valiť. Ak máte miliardové tržby, zrejme vás po čase prestane baviť platiť miliónové dane. Ak by sme sa pozreli na štatistiky, ktoré sa zverejňujú, potom je z nich patrné, že Google v roku 2017 (údaje za rok 2018 ešte nie sú k dispozícii) previedol cez svoju holandskú dcéru na Bermudy 19,9 miliardy EUR. Ide o sumu, ktorú spoločnosť prevádza za účelom, aby znižovala svoj daňový základ. Pre porovnanie s rokom 2016, suma sa zvýšila o štyri miliardy eur, oproti tomuto obdobiu. Čiže aj Google zvyšuje svoju aktivitu, aby znižoval daň, pretože tá sa na Bermudách neplatí. Celý tento mechanizmus bude v roku 2020 končiť, čiže aj to je zrejme dôvod, prečo sa Google aktivuje a zvyšuje tržby prevádzané do daňového raja, pokým sa to ešte dá.

Google to robí tak, že presúva cez svoju dcérsku spoločnosť Google Netherlands Holding BV aktíva získané z licenčných poplatkov mimo územia USA a tie následne putujú ako príjem na účty Google Ireland Holdings, ktorá má svoje sídlo na Bermudách a teda v daňovom raji, kde Google s presunutých necelých dvadsať miliárd eur, nezaplatí ani jeden cent na dani.

V minulosti sa však tento mechanizmus dostal pod ostrú kritiku zo strany Európskej únie, pretože práve Írsko ho umožňuje praktizovať dlhé desaťročie. Google síce má de facto v Írsku svoju pobočku, tá však má legálne sídlo na Bermudách a nenastáva tu teda daňové zaťaženie platné pre Írsko, ani iný štát EÚ. A práve Únia tvrdí, že tolerovaním tohto modelu zo strany Írska je možné, aby vôbec fungoval. Pretože írske úrady sa nijako nezaujímajú, že má írsky Google svoje formálne sídlo mimo tejto krajiny, a teda obchádza celý daňový systém, avšak reálne funguje práve v Írsku. Nakoniec sa však tlak Európskej únie vyplatil a Írsko sa podvolilo. Od roku 2020 už nebude pre Google možné, aby takto obchádzal daňový systém Írska a tamojšia pobočka Google už bude podliehať daňovému zaťaženiu v tejto krajine. Čiže, ak by Google nič nezmenil, potom 19,9 miliárd EUR prijatých írskou dcérskou spoločnosťou tohto gigantu by sa muselo zdaňovať v Írsku. A to aj v prípade, že by následne odišlo na Bermudy. Je však predpoklad, že sa Google bude snažiť nájsť mechanizmus, ako si svoje výsostné postavenie zachovať.

Google a jeho morálka?

Google sa, samozrejme, bráni takýmto prirovnaniam (obchádzanie daňového zaťaženia cez daňové raje), pretože ich celosvetová daňová zaťaž je v priemere 26%. Zároveň, ak je daná legálna možnosť, ktorá je robená s vedomím konkrétneho štátu ušetriť na dani a potešiť tým akcionárov, tak to vedenie spoločnosti urobí. A morálka? To je otázka, ktorá sa rieši už desať rokov. Google s tým problém nemá, čiže ostávajú diskusie, novinári a mnohé rôzne skupiny a jednotlivci, ktorí si myslia opak. Nakoniec, už budúci rok ukáže, ako si Google poradí s ukončením desaťročného modelu daňového raja na Bermudách.

20.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+