MojAndroid

S nárastom popularity kryptomien sme v posledných mesiacoch žiaľ zaregistrovali aj nárast škodlivého softvéru, ktorý zneužíva zariadenia používateľov na ich ťažbu. Tento softvér sa objavuje najčastejšie na bežných internetových stránkach, ktoré potajomky začnú naplno využívať výpočtový výkon zariadenia na ťažbu kryptomien. Podobné škodlivé kódy sa okrem iného začali objavovať aj v rozšíreniach pre prehliadač Google Chrome, no Google sa teraz proti tomu stavia.

Náš tip
Stránky na ťažbu kryptomien zneužili milióny Android telefónov

Nedodržiavanie pravidiel obchodu

Podľa oficiálnych pravidiel obchodu Chrome Web Store mohli byť do obchodu pridané iba také rozšírenia určené na ťažbu kryptomien, ktorých primárnou úlohou je práve táto ťažba a nerobia nič iné. Až 90 % všetkých rozšírení, ktoré mali s ťažbou niečo spoločné, však túto podmienku nespĺňa. Google sa preto rozhodol s podobnými rozšíreniami a aplikáciami skoncovať a odteraz úplne zakazuje ich pridávanie a všetky staré z obchodu odstráni.

Razantné, no efektívne riešenie

Je zrejmé, že aj toto bol kanál, ktorým sa podvodníci snažili ťažiť kryptomeny bez vedomia používateľov. Takýto softvér môže byť pre počítač používateľa veľmi nepríjemný. Často maximálne vyťažuje hardvér, čím spôsobuje spomalenie zariadenia, rýchle vybíjanie či nadmerné prehrievanie. A to všetko pri používaní zdanlivo jednoduchého rozšírenia, ktoré si používateľ nainštaloval z úplne iného dôvodu. Je pravdepodobné, že podobnými škodlivými softvérmi boli postihnutí mnohí používatelia a je rozumné, že Google robí aj takýto rázny krok pre to, aby ich ochránil.

3.4.2018
Zdroj: Google via Gizmodo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+