MojAndroid

Webový prehliadač Google Chrome dostáva novú funkciu, ktorá dokáže priamo na úrovni samotnej aplikácie zabezpečiť vytváranie titulkov pri prehrávaní videí a zvukového obsahu. Spoločnosť Google o tom informuje na svojom oficiálnom blogu.

Ide o skvelú správu pre všetkých nepočujúcich používateľov, ako aj pre ľudí, ktorí si multimédiá prehrávajú v prostredí so zvýšenou hlučnosťou, prípadne naopak, v prostredí, kde je potrebné úroveň decibelov držať na minime.

Ak to má zvuk, tak to dostane titulky

Funkcia je dostupná v novej verzii webového prehliadača a už vo svojej podstate vyzerá byť skvelým posunom vpred. Google uvádza, že približne pol miliardy ľudí po celom svete patrí medzi nepočujúcich alebo má problémy so sluchom. Práve tieto dve skupiny sú primárnym cieľom spomínanej novinky.

V praxi sa už nikto nebude musieť spoliehať na to, že autor videa či zvukovej stopy do svojho obsahu pridá aj textový prepis alebo priamo vhodné titulky. O všetko by sa mal postarať webový prehliadač.

Zo stručného popisu funkcie “Živý prepis” to vyzerá tak, že podporovaný bude prakticky akýkoľvek typ obsahu, akonáhle obsahuje zvuk. Medzi ukážkami sú spomínané sociálne siete, video služby (YouTube), podcasty a dokonca aj rádiá či väčšina chatovacích služieb, ktoré využívajú video a audio obsah.

Keď to zovšeobecníme, tak všetko, čo prehráva zvuk, by malo dostať automaticky generované titulky.

Funguje aj v režime offline

Samotné vytváranie titulkov má prebiehať lokálne, teda priamo v zariadení. Google tým zabíja dve muchy jednou ranou. Vyriešil otázku ochrany osobných údajov a súčasne umožnil funkciu používať aj v režime offline.

Vyslovene spomína aj lokálne prehrávanie obsahu z pevného disku cez prehliadač Google Chrome. Do akej miery je niečo také aspoň trochu praktické si musí posúdiť každý sám. Je celkom zjavné, že drvivá väčšina ľudí bude funkciu “Živý prepis” používať práve pri surfovaní po vlnách internetu.

Automatické vytváranie titulkov je odteraz dostupné v prehliadači Google Chrome pre počítače, hoci aktuálne je jediným podporovaným jazykom angličtina. Pre zapnutie stačí zamieriť do sekcie Dostupnosť v nastaveniach aplikácie a funkciu si tam ručne zapnúť.

Čo sa týka smartfónov, v tomto prípade Google odkazuje na integrovanú funkciu “Živý prepis”, ktorá dorazila ako súčasť verzie Android 10 a funguje naprieč celým systémom.

Náš tip
Google Chrome 89 prináša rýchlejšie časy načítavania
19.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+